PARTNER PORTALU
  • BGK

Energia odnawialna w Jabłonnie wzmocniona euro

  • JL    22 marca 2010 - 21:33
Energia odnawialna w Jabłonnie wzmocniona euro

W Jabłonnie powstanie nowoczesne Centrum Badawcze. Innowacyjny projekt Polskiej Akademii Nauk otrzyma z Unii ponad 75,8 mln zł.
Projekt zakłada utworzenie Centrum Badawczego składającego się z zespołu kilku laboratoriów wraz z zapleczem hotelowo-seminaryjnym i z infrastrukturą. Najważniejszym jego elementem stanie się Energooszczędny Hotel Inteligentny. Zostanie wyposażony w urządzenia zapewniające samowystarczalność energetyczną ze źródeł odnawialnych. Każde z nich będzie mogło stanowić odrębne stanowisko do prac badawczych. Wartość projektu wyniesie ponad 89,6 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2013 r.

Centrum zajmie się pracami badawczymi nad m.in. strategią rozwoju nowych źródeł energii, odnawialnymi i niekonwencjonalnymi źródłami energii, biopaliwami, ekologicznymi skutkami konwersji energii, a także nad wdrażaniem nowych technologii. Jego współpraca z Mazowiecką Agencją Energetyczną powinna przyczynić się do zwiększenia liczby dobrych praktyk związanych z energią na Mazowszu.

Marszałek województwa Adam Struzik podkreślił, że inwestycja znakomicie wpisuje się w wytyczne Unii Europejskiej o gospodarowaniu energią i że placówka odegra ważną rolę w pozyskiwaniu nowych źródeł energii oraz w opracowywaniu sposobów racjonalnego nią zarządzania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.