PARTNER PORTALU
  • BGK

Energooszczędny i ekologiczny transport miejski

  • PAP    4 kwietnia 2011 - 10:54
Energooszczędny i ekologiczny transport miejski

Politechnika Radomska rozpoczęła realizację projektu „Energooszczędny i ekologiczny transport miejski”. Oprócz studentów z Radomia uczestniczą w nim studenci z sześciu innych uczelni w Europie.
Projekt planowany jest na lata 2011-2013. Jak poinformowała rzecznik Politechniki Radomskiej Aneta Mirosz w projekcie biorą udział studenci i wykładowcy z Belgii, Bułgarii, Finlandii, Grecji, Niemiec i Portugalii.

Projekt przewiduje intensywne, dwutygodniowe zajęcia, prowadzone w języku angielskim. Są to wykłady, seminaria, warsztaty, zajęcia laboratoryjne oraz wizyty w przedsiębiorstwach branży samochodowej.

„Tematyka zajęć dotyczy usprawnienia transportu miejskiego w miastach europejskich, zmniejszenia jego energochłonności, a także metod ograniczenia jego oddziaływania na środowisko” – podkreśla rzeczniczka.

W trakcie zajęć prezentowane są potrzeby komunikacyjne stosowane w poszczególnych państwach i miastach, z których pochodzą uczestnicy projektu.

„Uczestnicy zajęć próbują wspólnie znaleźć indywidualne rozwiązanie dla każdego miasta. Zapoznają się z planowaniem transportu publicznego i przewozu towarów, projektowaniem środków transportu, które będą zgodne z oczekiwaniami użytkowników oraz z obowiązującym i przyszłym prawem” – dodaje Mirosz.

W programie zajęć jest także wizyta w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Radomiu, stawianym jako przykład współpracy uczelni z przedsiębiorstwem. Ponieważ – jak zaznacza rzeczniczka – ideą programu jest także pogłębienie współpracy i integracji europejskiej – organizowane będą również imprezy integracyjne, turystyczno – kulturalne i zajęcia sportowe.

Zaplanowano m.in. zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i innych zabytków stolicy oraz udział w koncertach organizowanych przez radomską szkołę muzyczną.

Projekt otrzymał wsparcie unijne w wysokości ponad 40 tys. euro za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie”.

Koordynatorem projektu jest Politechnika Radomska, a organizatorem tegorocznej edycji – Wydział Transportu i Elektroniki oraz Wydział Mechaniczny tejże uczelni.

Według rzecznik w następnych latach projekt prowadzić będą kolejne wydziały Politechniki Radomskiej lub też inne zagraniczne placówki naukowe biorące w nim udział.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.