PARTNER PORTALU
  • BGK

Euroferie 2014 - w weekend w Zakopanem

  • PAP    5 lutego 2014 - 19:44
Euroferie 2014 - w weekend w Zakopanem

Akcja informacyjno-edukacyjna - Euroferie 2014 - potrwa od piątku do niedzieli w Zakopanem. "To dobra okazja, aby już na początku roku dowiedzieć się, co nowego oferuje Unia Europejska" - poinformował PAP Bartosz Zadura z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Namiot Euroferii stanie przy górnej stacji kolejki na Gubałówkę. Przedstawiciele UE opowiedzą w nim, ale też na świeżym powietrzu, o zagadnieniach związanych z Europejskim Rokiem Obywateli, walce z kryzysem, o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uczniom i studentom opiszą program Erasmus Plus - nowy unijny projekt na rzecz kształcenia, szkolenia i sportu.

"Dla osób, które wezmą udział w akcji, przygotowaliśmy wiele atrakcji, by wiedzę o Unii Europejskiej przekazać w sposób przystępny, połączony z zabawą" - powiedział PAP przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce. Podkreślił, że mieszkańcy Zakopanego i turyści, w każdym wieku, znajdą dla siebie coś atrakcyjnego.

Dzieci będą mogły np. poćwiczyć umiejętności narciarskie, dzięki zręcznościowym grom wideo. Dla starszych przygotowano m.in. zabawę w rzutki, strefę gimnastyki. Każdy dzień zakończy główny konkurs - quiz wiedzy o UE.

Odwiedzający kącik foto sfotografują się i otrzymają zdjęcie na tle brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej - budynku Berlaymont. Dodatkowo na uczestników poszczególnych rywalizacji czekają kupony, które będzie można wymienić na kubek gorącej kawy, herbaty lub czekolady.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce po raz drugi organizuje Euroferie. Chce w ten sposób poszerzyć wiedzę Polaków o wspólnocie, która - jak pokazują sondaże - jest niewielka.

Z badań przeprowadzonych we wrześniu ubiegłego roku przez agencję TNS Polska na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Instytutu Spraw Publicznych wynika, że prawie połowa Polaków (47 proc.) ocenia bilans członkostwa w Unii Europejskiej neutralnie. 37 proc. osób pozytywnie oceniło skutki integracji, a negatywnie - 12 proc. Główne korzyści wymieniane przez badanych to: inwestycje i rozwój infrastruktury, swoboda podróżowania oraz możliwość swobodnego podejmowania pracy w krajach unijnych.

"Stosunkowo pozytywne podejście do Unii Europejskiej i jej instytucji kontrastuje z niewielką wiedzą na jej temat. Przykładowo - zaledwie 40 proc. respondentów wiedziało, że Parlament Europejski jest instytucją wybieraną w wyborach przez wszystkich obywateli Unii" - zwrócił uwagę Zadura.

Honorowy patronat nad akcją w Zakopanem objął burmistrz tego miasta Janusz Majcher.


Tegoroczne Euroferie odbyły się już Szklarskiej Porębie (woj. dolnośląskie). Na weekend od 21 do 23 lutego organizator zaprasza do Szczawnika (woj. małopolskie).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.