PARTNER PORTALU
  • BGK

Europa bez tajemnic

  • www.esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    7 października 2011 - 08:23
Europa bez tajemnic

Impreza, która odbyła się na sosnowieckim Placu Stulecia, zgromadziła sporą rzeszę uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Sosnowca.
Wymyślenie haseł promujących miasta partnerskie Sosnowca, odpowiedzi na pytania związane z miejskimi inwestycjami dotowanymi przez Unię Europejską, kalambury, czy wykazanie się wiedzą na temat muzyki z całej Europy. Różne zadania postawiono przed uczestnikami plenerowego turnieju wiedzy o u Unii Europejskiej i miastach partnerskich Sosnowca.

Czytaj też: Europejsko w Sosnowcu

Impreza, która odbyła się na sosnowieckim Placu Stulecia, zgromadziła sporą rzeszę uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Sosnowca.

Widzowie z uwagą przyglądali się zmaganiom młodych i kibicowali im podczas poszczególnych konkurencji.

Na Placu Stulecia przygotowano specjalne miejsca dla zawodników. Przy stolikach zasiadło po dwoje reprezentantów z każdej z siedmiu szkół biorących udział w turnieju. Wcześniej musieli oni pomyślnie przejść eliminacje. Zawodnikami byli uczniowie następujących placówek: IV LO im. S. Staszica, II LO im. E. Plater, VII LO im. C. K. Norwida, I LO im. W. Roździeńskiego, VI LO im. J. Korczaka, Technikum nr 8 i Technikum nr 1.

Musieli oni wykazać się ogromną wiedzą z zakresu nauk politologicznych, historycznych czy geograficznych, ale także znać europejską scenę muzyczną oraz sprawdzić się w konkurencjach wymagających kreatywności.

Podczas zadań takich jak wymyślenie i skandowanie hasła promującego wylosowane miasto partnerskie Sosnowca, czy wykazanie się umiejętnościami w... tańcu irlandzkim, młodzież była oceniana przez jury w składzie: Agnieszka Czechowska-Kopeć, wiceprezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, przewodniczący sosnowieckiej Rady Miejskiej, dr Michał Kaczmarczyk, prorektor WSH, Izabela Koczorowska, asystentka posła do Parlamentu Europejskiego prof. Adama Gierka oraz Michał Mercik z Wydziału Promocji i Informacji UM w Sosnowcu.

– Ocena uczestników nie była łatwym zadaniem. Młodzież sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych udowodniła, że może popisać się zarówno wiedzą, jak i błyskotliwością. Na szczęście podejmowane przez nas decyzje były raczej jednogłośne, aczkolwiek momentami aż chciało się wszystkich nagrodzić po równo. Zwłaszcza, że w przygotowanie się do turnieju, każdy z tych młodych zawodników włożył mnóstwo pracy – podkreśla dr Michał Kaczmarczyk.

Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie IV LO im. S. Staszica. W nagrodę już niedługo pojadą na wycieczkę do Brukseli, gdzie zwiedzą m.in. Parlament Europejski. Wyjazd ufundowany został przez Biuro Poselskie prof. Adama Gierka. Drugie miejsce przypadło w udziale Technikum nr 8, a trzecie Technikum nr 1. Laureaci drugiej lokaty również otrzymali nagrodę.

– Jest nią dostęp do platformy e-learningowej z zakresu wiedzy o społeczeństwie, ufundowany przez portal maturowo.pl. Wszyscy uczestnicy otrzymali także upominki od WSH, Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu i Urzędu Miejskiego – informuje Milena Wrzesień z działu promocji WSH.

Równolegle odbywał się konkurs na najlepsze stoisko promocyjne miast partnerskich Sosnowca. W tej kategorii jury pierwsze miejsce przyznało I LO im. W. Roździeńskiego. Nagrodę w postaci DVD ufundowała europosłanka Małgorzata Handzlik.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.