Europa bez tajemnic

  • www.esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)
  • 07-10-2011
  • drukuj
Impreza, która odbyła się na sosnowieckim Placu Stulecia, zgromadziła sporą rzeszę uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Sosnowca.
Europa bez tajemnic

Wymyślenie haseł promujących miasta partnerskie Sosnowca, odpowiedzi na pytania związane z miejskimi inwestycjami dotowanymi przez Unię Europejską, kalambury, czy wykazanie się wiedzą na temat muzyki z całej Europy. Różne zadania postawiono przed uczestnikami plenerowego turnieju wiedzy o u Unii Europejskiej i miastach partnerskich Sosnowca.

Czytaj też: Europejsko w Sosnowcu

Impreza, która odbyła się na sosnowieckim Placu Stulecia, zgromadziła sporą rzeszę uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Sosnowca.

Widzowie z uwagą przyglądali się zmaganiom młodych i kibicowali im podczas poszczególnych konkurencji.

Na Placu Stulecia przygotowano specjalne miejsca dla zawodników. Przy stolikach zasiadło po dwoje reprezentantów z każdej z siedmiu szkół biorących udział w turnieju. Wcześniej musieli oni pomyślnie przejść eliminacje. Zawodnikami byli uczniowie następujących placówek: IV LO im. S. Staszica, II LO im. E. Plater, VII LO im. C. K. Norwida, I LO im. W. Roździeńskiego, VI LO im. J. Korczaka, Technikum nr 8 i Technikum nr 1.

Musieli oni wykazać się ogromną wiedzą z zakresu nauk politologicznych, historycznych czy geograficznych, ale także znać europejską scenę muzyczną oraz sprawdzić się w konkurencjach wymagających kreatywności.

Podczas zadań takich jak wymyślenie i skandowanie hasła promującego wylosowane miasto partnerskie Sosnowca, czy wykazanie się umiejętnościami w... tańcu irlandzkim, młodzież była oceniana przez jury w składzie: Agnieszka Czechowska-Kopeć, wiceprezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, przewodniczący sosnowieckiej Rady Miejskiej, dr Michał Kaczmarczyk, prorektor WSH, Izabela Koczorowska, asystentka posła do Parlamentu Europejskiego prof. Adama Gierka oraz Michał Mercik z Wydziału Promocji i Informacji UM w Sosnowcu.

– Ocena uczestników nie była łatwym zadaniem. Młodzież sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych udowodniła, że może popisać się zarówno wiedzą, jak i błyskotliwością. Na szczęście podejmowane przez nas decyzje były raczej jednogłośne, aczkolwiek momentami aż chciało się wszystkich nagrodzić po równo. Zwłaszcza, że w przygotowanie się do turnieju, każdy z tych młodych zawodników włożył mnóstwo pracy – podkreśla dr Michał Kaczmarczyk.

Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie IV LO im. S. Staszica. W nagrodę już niedługo pojadą na wycieczkę do Brukseli, gdzie zwiedzą m.in. Parlament Europejski. Wyjazd ufundowany został przez Biuro Poselskie prof. Adama Gierka. Drugie miejsce przypadło w udziale Technikum nr 8, a trzecie Technikum nr 1. Laureaci drugiej lokaty również otrzymali nagrodę.

– Jest nią dostęp do platformy e-learningowej z zakresu wiedzy o społeczeństwie, ufundowany przez portal maturowo.pl. Wszyscy uczestnicy otrzymali także upominki od WSH, Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu i Urzędu Miejskiego – informuje Milena Wrzesień z działu promocji WSH.

Równolegle odbywał się konkurs na najlepsze stoisko promocyjne miast partnerskich Sosnowca. W tej kategorii jury pierwsze miejsce przyznało I LO im. W. Roździeńskiego. Nagrodę w postaci DVD ufundowała europosłanka Małgorzata Handzlik.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE