PARTNER PORTALU
 • BGK

Europa tnie pensje nauczycielom

 • GK    5 października 2012 - 18:27
Europa tnie pensje nauczycielom

Szesnaście krajów europejskich obniżyło lub zablokowało płace nauczycieli w związku z pogorszeniem koniunktury gospodarczej.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez Komisję Europejską z okazji Światowego Dnia Nauczyciela, ograniczenia budżetowe i środki oszczędnościowe w największym stopniu dotykają nauczycieli w Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Słowenii. Płace nauczycieli w Bułgarii, na Cyprze, w Estonii, Francji, na Węgrzech, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, w Zjednoczonym Królestwie, Chorwacji i Liechtensteinie spadły nieznacznie lub utrzymały się na tym samym poziomie.

Czytaj też: Nauczycielskie płace bez konkretów

Ze sprawozdania poświęconego wynagrodzeniom i świadczeniom pracowniczym nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie w okresie 2011/12 wynika jednak również, że od połowy 2010 r. w czterech krajach, tj. w Czechach, Polsce, na Słowacji i w Islandii, płace nauczycieli wzrosły, podczas gdy w Rumunii wróciły niemal do poziomu sprzed kryzysu.

– Nauczyciele odgrywają zasadniczą rolę w życiu dzieci i, jak powszechnie wiadomo, mogą w decydujący sposób kształtować ich przyszłość” – powiedziała Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

– Wynagrodzenia nauczycieli i warunki ich pracy powinny być głównym priorytetem, aby przyciągać i zatrzymywać w zawodzie najlepszych pracowników. Przyciąganie najlepszych nauczycieli nie jest tylko kwestią płac: należy zapewnić odpowiednie wyposażenie klas a nauczyciele muszą mieć prawo głosu w kwestiach unowocześniania programów nauczania i reform systemu edukacji – dodała.

Ze wspomnianego sprawozdania wynika, że od połowy 2010 r. kryzys gospodarczy wywiera wpływ na płace nauczycieli, gdyż coraz więcej krajów wprowadza zarówno cięcia wynagrodzeń, jak i ograniczenia w zakresie świadczeń pracowniczych takich jak płatne urlopy wypoczynkowe i premie. Grecja zmniejszyła wynagrodzenia podstawowe nauczycieli o 30 proc. i przestała wypłacać dodatki na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

W 2011 r. Irlandia obcięła pensje początkujących nauczycieli o 13 proc., a wynagrodzenia tych, którzy zostali mianowani po 31 stycznia br. zostały obniżone o kolejne 20 proc. w związku ze zniesieniem dodatku za kwalifikacje.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • jolanta1, 2012-10-15 16:50:05

  Niech sobie obetna samorządowcy i zlikwiduja powiaty, wtedy bedzie kasa.
 • czytelnik, 2012-10-14 20:32:59

  tylko w Polsce rzad nie wie co ma robic nawek Karty Nauczyciela nie umie poprawic Kartę Górnikom umiał zlikwidowac tyle sie proponuje aby fundusz socjalny był liczony jak w gospodarce na etat a nie wg karty nauczyciela to jest róznica ok 1.800 zł mniej na etat to rzad tego nie rozumi...e i tak przeciaga porprawki do karty nauczyciela ze nie da się tego słuchać a dni uciekają  rozwiń
 • gość, 2012-10-09 13:23:26

  w krajach unii europejskiej mają z czego obcinać , nie porównujecie ich czasem do nauczycieli w Polsce.