PARTNER PORTALU
  • BGK

Europa w królewskich rezydencjach

  • PAP    6 maja 2011 - 10:15
Europa w królewskich rezydencjach

Możliwość poznania pałacu w Wilanowie i jego otoczenia dzięki grom i zajęciom edukacyjnym oferuje młodzieży z ośrodków socjoterapii projekt „Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach”.
W ramach projektu dofinansowanego przez Komisję Europejską Muzeum Pałac w Wilanowie zaprosiło młodzież z ośrodków socjoterapii na specjalny program. W jego ramach w piątek w muzeum odbędą się zajęcia poświęcone poznawaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego przez grę miejską i warsztaty pozwalające odkryć dawne obyczaje panujące na dworach europejskich w epoce baroku.

Młodzież otrzyma możliwość poznania rezydencji królewskiej i jej otoczenia poprzez gry i zajęcia edukacyjne. Warsztaty mają na celu, jak podkreślają organizatorzy, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za europejskie dziedzictwo kulturowe. Poznając dawne obyczaje, stroje, różne rzemiosła młodzież będzie mogła odkryć bogactwo i różnorodność wspólnego europejskiego dziedzictwa.

Gra „Wokół rezydencji” przybliży funkcje różnych budynków zlokalizowanych wokół wilanowskiego pałacu i osób z nimi związanych. Młodzież dowie się m.in. do czego służyły holendernia i kordegarda oraz gdzie znajdowały się stajnie, domek ogrodnika, karczma i kuźnia, a także, kim był podstarości i kto pracował w jatkach. Celem gry będzie odnalezienie pracowników niektórych z poznanych miejsc.

W trakcie warsztatów „Dawne stroje” młodzież będzie mogła przymierzyć kontusz czy kołpak oraz porównać, czym różniły się stroje szlachty w dawnej Rzeczypospolitej od obowiązujących w innych krajach europejskich.

Zajęcia „Stoliczku nakryj się” pozwolą dzięki skarbom ukrytym w bagażu podróżnym szlachcica i szlachcianki odkryć zapomniane obyczaje szlachty konfrontując je ze zwyczajami obowiązującymi na królewskich dworach europejskich. Młodzież też będzie również mogła poznać kroki menueta, gawota czy kontredansa uczestnicząc w warsztatach tańca dawnego.

Podczas warsztatów „Dźwięki historii” uczestnicy zaś będą mieli okazję poznać i nauczyć się odróżniać dźwięki związane z rezydencją królewską. Dźwięki Wilanowa zapisane na płycie pozwolą przenieść się w czasy króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Epizody dźwiękowe przybliżą funkcje, jakie dawniej pełniła podmiejska rezydencja europejskiego monarchy i w ten nietypowy sposób opowiedzą o codziennych zajęciach króla, jego zainteresowaniach i pasji ogrodniczej.

Programowi towarzyszyć ma także multimedialna gra „Zbuduj europejską rezydencję” dostępna na stronie internetowej muzeum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.