Europa w królewskich rezydencjach

Możliwość poznania pałacu w Wilanowie i jego otoczenia dzięki grom i zajęciom edukacyjnym oferuje młodzieży z ośrodków socjoterapii projekt „Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach”.
Europa w królewskich rezydencjach

W ramach projektu dofinansowanego przez Komisję Europejską Muzeum Pałac w Wilanowie zaprosiło młodzież z ośrodków socjoterapii na specjalny program. W jego ramach w piątek w muzeum odbędą się zajęcia poświęcone poznawaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego przez grę miejską i warsztaty pozwalające odkryć dawne obyczaje panujące na dworach europejskich w epoce baroku.

Młodzież otrzyma możliwość poznania rezydencji królewskiej i jej otoczenia poprzez gry i zajęcia edukacyjne. Warsztaty mają na celu, jak podkreślają organizatorzy, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za europejskie dziedzictwo kulturowe. Poznając dawne obyczaje, stroje, różne rzemiosła młodzież będzie mogła odkryć bogactwo i różnorodność wspólnego europejskiego dziedzictwa.

Gra „Wokół rezydencji” przybliży funkcje różnych budynków zlokalizowanych wokół wilanowskiego pałacu i osób z nimi związanych. Młodzież dowie się m.in. do czego służyły holendernia i kordegarda oraz gdzie znajdowały się stajnie, domek ogrodnika, karczma i kuźnia, a także, kim był podstarości i kto pracował w jatkach. Celem gry będzie odnalezienie pracowników niektórych z poznanych miejsc.

W trakcie warsztatów „Dawne stroje” młodzież będzie mogła przymierzyć kontusz czy kołpak oraz porównać, czym różniły się stroje szlachty w dawnej Rzeczypospolitej od obowiązujących w innych krajach europejskich.

Zajęcia „Stoliczku nakryj się” pozwolą dzięki skarbom ukrytym w bagażu podróżnym szlachcica i szlachcianki odkryć zapomniane obyczaje szlachty konfrontując je ze zwyczajami obowiązującymi na królewskich dworach europejskich. Młodzież też będzie również mogła poznać kroki menueta, gawota czy kontredansa uczestnicząc w warsztatach tańca dawnego.

Podczas warsztatów „Dźwięki historii” uczestnicy zaś będą mieli okazję poznać i nauczyć się odróżniać dźwięki związane z rezydencją królewską. Dźwięki Wilanowa zapisane na płycie pozwolą przenieść się w czasy króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Epizody dźwiękowe przybliżą funkcje, jakie dawniej pełniła podmiejska rezydencja europejskiego monarchy i w ten nietypowy sposób opowiedzą o codziennych zajęciach króla, jego zainteresowaniach i pasji ogrodniczej.

Programowi towarzyszyć ma także multimedialna gra „Zbuduj europejską rezydencję” dostępna na stronie internetowej muzeum.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE