PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie Centrum Szkolenia LNG powstanie w Szczecinie

  • PAP    16 marca 2010 - 16:22

W Szczecinie powstanie Europejskie Centrum Szkolenia LNG. We wtorek w Świnoujściu podpisano porozumienie między Akademią Morską w Szczecinie i spółką Polskie LNG w sprawie utworzenia centrum.
W Europejskim Centrum Szkolenia LNG, które powstanie w szczecińskiej Akademii Morskiej, będą się kształcić przyszli pracownicy terminalu gazu skroplonego LNG, który powstaje w Świnoujściu - powiedziała rzeczniczka prasowa akademii Katarzyna Opalińska.

Całkowity koszt powstania placówki to ok. 18 mln zł, z czego minimum 50 proc. ma pochodzić z funduszy UE - dodała.

Powstanie Europejskiego Centrum Szkolenia LNG stało się możliwe dzięki wdrożeniu projektu Akademii Morskiej pt. "Budowa Centrum Symulacyjnego Terminalu LNG i Symulatora Ładunkowego Statków do Przewozu Ładunków Ciekłych w Akademii Morskiej w Szczecinie".

Zadaniem centrum będzie m.in. skompletowanie i przeszkolenie personelu zarówno terminalu LNG, jak i personelu innych przedsiębiorstw współpracujących z terminalem, w tym pilotów statków, załogi holowników, załogi statków ratowniczych.

Centrum ma być wyposażone w najnowocześniejszy symulator terminalu LNG - będzie to trzeci w Europie, a pierwszy w Polsce tego typu symulator.

Nauka, prowadzona zgodnie z przepisami międzynarodowymi i regulacjami unijnymi, będzie się odbywać zarówno na poziomie szkoły zasadniczej, średniej, jak i wyższej zawodowej. Równocześnie w centrum będzie mogło się szkolić 500 osób.

- Młodzież ze szkół średnich, studenci oraz pracownicy branży gospodarki morskiej zyskają bardzo atrakcyjną nową drogę rozwoju zawodowego. Wszyscy będą mogli uzyskać w Polsce unikatowe na światową skalę kwalifikacje specjalistów LNG. Ich kariera będzie mogła rozwijać się nie tylko na morzu, w załogach pracujących na statkach. Wielu z tych profesjonalnie wyszkolonych pracowników będzie mogło znaleźć zatrudnienie w lądowej obsłudze terminalu - podkreśliła Opalińska.

Centrum szkolenia LNG będzie się składać z unikalnego w Europie logistycznego połączenia czterech symulatorów nowej generacji. Dzięki nim będzie można m.in. przeprowadzać zajęcia z manewrowania statkami na wirtualnym modelu portu zewnętrznego w Świnoujściu, czy szkolić pracowników obsługi lądowej terminalu czy załogi gazowców w obsłudze załadunku i wyładunku ciekłego gazu.

W centrum odbywać się także mają szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w funkcjonowaniu terminalu.

Budowa terminalu gazowego LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu ma zostać zakończona w 2014 roku. Obecnie przygotowywane są projekty budowlane poszczególnych obiektów, raport oddziaływania na środowisko oraz wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Odbiory i próby terminalu LNG (port zewnętrzny, stanowisko rozładunkowe, terminal lądowy) rozpoczną się w 2014 roku.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.