PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie szkolenia dla nauczycieli

  • PAP    1 kwietnia 2012 - 15:00

Do 4 kwietnia nauczyciele biologii i chemii, którzy chcą prowadzić ciekawsze, bardziej interaktywne i praktyczne zajęcia, mogą aplikować o udział w specjalnych szkoleniach.
Po ukończeniu ich otrzymają profesjonalny sprzęt i narzędzia dydaktyczne do zajęć. Projekt doskonalenia zawodowego europejskich nauczycieli wykorzystujący metodę nauczania opartą na samodzielnym prowadzeniu badań oraz konstruktywnym i twórczym rozwiązywaniu problemów (Inquiry-Based Science Education – IBSE) prowadzą Fundacja Amgen we współpracy z organizacją European Schoolnet. Inicjatywa jest realizowana w Polsce, Niemczech, Irlandii i Francji.

W Polsce liderem projektu jest Warszawa (zabierz głos/oceń prezydenta), a partnerem realizującym projekt Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).

Do zgłaszania się zaproszeni są przede wszystkim nauczyciele z liceów ogólnokształcących i zespołów szkół ponadgimnazjalnych prowadzący zajęcia z biologii i chemii. Możliwy jest też udział nauczycieli szczególnie zainteresowanych metodą IBSE z gimnazjów. Internetowa rejestracja prowadzona jest przez WCIES na www.wcies.edu.pl.

„Nowatorska metoda nauczania ISBE jest ukierunkowana na rozbudzanie aktywności intelektualnej uczniów, którzy osobiście uczestniczą w procesie badawczym. Nauczyciel stwarza w ten sposób warunki do wyzwolenia kreatywności, uczy analizować sytuację i interpretować otoczenie” – tłumaczy Urszula Poziomek doradca metodyczny w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń.

„O wartości tej metody stanowi jej uniwersalny charakter, wykraczający poza obszar nauk przyrodniczych. Uczniowie nabywają ważną umiejętność, niezbędną nie tylko w szkole, ale w późniejszym życiu zawodowym – uczą się twórczego rozwiązywania problemów i analitycznego myślenia” – tak zalety IBSE wylicza Urszula Poziomek.

W projekcie ma wziąć udział 75 polskich nauczycieli chemii i biologii. Szkolenie w formie konferencji, warsztatów, zajęć laboratoryjnych będzie realizowane w kwietniu 2012 r. Natomiast aż do października nauczyciele będą mogli za pomocą platformy e-lerningowej wymieniać się doświadczeniami z uczestnikami szkoleń w innych krajach, a także prezentować przykłady implementacji rozwiązań metodycznych IBSE w praktyce szkolnej. Po ukończeniu warsztatów nauczyciele mają otrzymać profesjonalny sprzęt i narzędzia dydaktyczne, które pomogą im prowadzić zajęcia oparte na nowej metodzie.

European Schoolnet to organizacja zrzeszająca 30 ministerstw edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej, która wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne o zasięgu ogólnoeuropejskim. Fundacja Amgen działa przy firmie biotechnologicznej Amgen.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KOKOS, 2012-04-01 16:08:44

    my już nie chcemy więcej szkoleń, jesteśmy już tak wyszkoleni, że żadnych szkoleń więcej