PARTNER PORTALU
  • BGK

Ewangelia i ekonomia?

  • PAP    9 kwietnia 2010 - 18:52
Ewangelia i ekonomia?

250 osób skorzystało już z cyklu szkoleń "Ewangelia i Ekonomia" w Kielcach. Księża uczyli się biznesu.
250 słuchaczy skorzystało już ze szkoleń "Ewangelia i Ekonomia" organizowanych przez Instytut Myśli Józefa Tischnera i NBP. Przedsięwzięcie - adresowane do osób duchownych i świeckich związanych z instytucjami kościelnymi - objęło dotychczas 6 z 42 diecezji.

Projekt ma na celu rozszerzenie znajomości ekonomii wśród księży, sióstr zakonnych i współdziałającego z nimi laikatu, przez dostarczenie im praktycznej wiedzy z zakresu prawa, ekonomii i finansów.

"Dzięki szkoleniom osoby zajmujące się sprawami gospodarczymi w parafiach i diecezjach mogą uzyskać korzystniejsze efekty podejmowanych decyzji, a także uniknąć pułapek związanych z prowadzoną działalnością" - ocenił w piątek na konferencji prasowej w kieleckiej kurii szef Instytutu dr Zbigniew Stawrowski.

Rzecznik kieleckiej kurii diecezjalnej ks. Dariusz Gącik zaznaczył, że misja Kościoła ma aspekt duchowy, ale do jej realizacji niezbędne są środki materialne. "W Kościele wybiła dziś godzina świeckich - w parafiach i diecezjach przybywa fundacji i rad ekonomicznych. Ramy ich działań wyznacza z jednej strony nauka społeczna Kościoła i Ewangelia, a z drugiej norma prawa" - dodał.

Koordynująca działalność edukacyjną Instytutu i NBP Joanna Workowska poinformowała, że każdy cykl szkoleniowy obejmuje 45 godzin zajęć - w większości warsztatowych - m.in. z zakresu prawa podatkowego, inwestowania oszczędności, ubezpieczeń społecznych, etyki w biznesie. Słuchacze uczą się tworzenia planu biznesowego, poznają modele spłaty kredytów, zasady leasingu, analizy finansowe.

Jak przypomniał dr Stawrowski, patron Instytutu - ks. prof. Józef Tischner był nie tylko filozofem-etykiem, ale także orędownikiem dobrej pracy i efektywnej gospodarki. Przed prawie 30 laty, dzięki swym kontaktom w Austrii, zorganizował tam góralom z Podhala kursy gospodarowania i pośredniczył w wyposażeniu Podhalan w używane, austriackie maszyny rolnicze.

Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie - założony przez jego uczniów i przyjaciół - upowszechnia intelektualny dorobek swego patrona i twórczo kontynuuje najważniejsze wątki jego filozofii. W tym celu gromadzi archiwa, zawierające naukową, duszpasterską, literacką i publicystyczną spuściznę autora "Studiów z teorii świadomości" i "Historii filozofii po góralsku".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.