PARTNER PORTALU
  • BGK

Fałszywe dane w przedszkolnych formularzach

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    7 marca 2012 - 07:18
Fałszywe dane w przedszkolnych formularzach

Fałszowanie danych o miejscu zamieszkania, zatrudnieniu, rozwodzie – rodzice robią wiele, by ich dziecko dostało się do publicznego przedszkola.
Nic im za to nie grozi, pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Marzec i kwiecień to dwa nerwowe miesiące dla rodziców maluchów oraz dla samorządów. Ci pierwsi obawiają się, czy dla ich pociech znajdą się miejsca w przedszkolu, a gminy zastanawiają się czy będą w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

Czytaj też: Przedszkole dla każdego dziecka w Sejmie

Determinacja rodziców w zdobyciu miejsca dla dziecka jest tak duża, że część z nich podczas rekrutacji podaje nieprawdziwe informacje. A ponieważ dyrektorzy placówek ich nie weryfikują, opiekunowie pozostają bezkarni.

Czytaj też: Premier zapowiada pół miliarda dla przedszkoli

Prawnicy potwierdzają – za składanie oświadczeń z nieprawdziwymi danymi rodzicom nie grożą żadne sankcje karne. A to choćby z tej przyczyny, że otwarte pozostaje pytanie jak zweryfikować czy rodzic podał prawdę, skoro Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznał, że gmina nie może domagać się praktycznie żadnych dokumentów na potwierdzenie podanych informacji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Edward Drzewiecki, 2012-03-07 09:49:13

    Moim zdaniem jest to zadanie dla audytorów wewnętrznych: stworzyć mechanizmy kontrolne dla przeciwdziałania tego rodzaju oszustwom a w kategoriach etycznych spowodować uświadomienie konsekwencji moralnych i karnych takiego postępowania. Jest to przejaw deprawowania młodego pokolenia i wskazywania wł...asnym dzieciom wzorców dla nieposzanowania prawa i pochwała cwaniactwa. Takie postępowanie oznacza podawanie fałszywych danych w postępowaniu urzędowym i na pewno podlega paragrafom, prawnicy powinni to odpowiednio zdefiniować a urzędnicy stanąć na wysokości zadania. Nasuwa mi się przy okazji smutna refleksja, że większość inicjatyw dotyczących interpretacji przepisów prawa bardziej koncentruje się na sposobach rozmywania i unikania odpowiedzialności niż szukania sposobów jej skutecznego egzekwowania.  rozwiń