PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Projektów Edukacyjnych roztrzygnięty

  • Urząd Marszałkowski Kujawsko-Pomorskie/AT    2 września 2011 - 14:59
Festiwal Projektów Edukacyjnych roztrzygnięty

Gimnazjum im. Działyńskiego w Golubiu–Dobrzyniu, Zespół Szkół – Gimnazjum w Jeżewie oraz Gimnazjum w Lubostroniu – oni zwyciężyli w Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych.
Urząd Marszałkowski w Kujawsko-Pomorskim (zabierz głos/oceń marszałka) zorganizował przedsięwzięcie by zachęcić uczniów szkół gimnazjalnych i nauczycieli do zapoznania się z tematyką związaną z naszym regionem oraz promować dobre praktyki w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej. Projekt edukacyjny to metoda nauczania, która kształtuje wiele umiejętności oraz łączy wiedzę z różnych przedmiotów. Jego istotą jest samodzielna praca uczniów służąca realizacji określonego zadania. Tematyka projektów zgłoszonych na festiwal nawiązywała do etnografii, przyrody, krajoznawstwa, historii, kultury oraz innych zagadnień dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego.

Na konkurs wpłynęło 39 prac w formie prezentacji i filmów z gimnazjów z całego województwa. Pierwszą nagrodę zdobyli uczniowie Gimnazjum im. Działyńskiego w Golubiu–Dobrzyniu. Projekt „Wieczór Kultury Żydowskiej – Kochali to miasto, jak my kochamy…, czyli jak wskrzesić pamięć o wielonarodowych korzeniach miasta?”, stworzyło 13 uczniów pod kierunkiem opiekuna - nauczyciela Marii Starosty. W ramach jego realizacji odbył się Wieczór Kultury Żydowskiej z tańcami, piosenkami, przedstawieniem kabaretowym i prezentacją potraw; uczniowie przygotowali też prezentację multimedialną, stronę internetową oraz wywiady, ankiety i plakaty. Grupa dzieci uczestniczących w zwycięskim projekcie otrzyma nagrody rzeczowe o łącznej wartości 7 tys. zł (do podziału), zaś nauczycielka 3 tys. zł.

Drugie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół – Gimnazjum w Jeżewie (powiat świecki). Projekt „Na kociewską nutę – wielopokoleniowe śpiewanie” został opracowany przez 15 uczniów wraz z nauczycielką Beatą Smeją (nagrody rzeczowe dla uczniów za 5 tys. zł, dla nauczycielki – 2 tys. zł), Trzecie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum w Lubostroniu za projekt „Pałac w Lubostroniu perłą w tradycji i historii Pałuk” stworzony przez 29 uczestników i nauczycieli: Reginę Słowińską i Julitę Jasewicz (nagrody rzeczowe dla uczniów za 3 tys. zł, dla nauczycieli – 1,5 tys. zł, do podziału).

Jury przyznało też trzy wyróżnienia:

1. Wyróżnienie :
  Niepubliczne Gimnazjum w Gołkowie (10 uczestników), nauczyciele: Jolanta Sobieszyk, Róża Szymańska, Piotr Skarżyński
  Temat projektu: „Tu jest Polska – nieznani bohaterowie trudnych dni wojny”

2. Wyróżnienie - ex equo:
- Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Ciechocinku (13 uczestników), nauczyciele: Arleta Kwaśniewska, Agnieszka Racha
  Temat: „Dlaczego warto odwiedzić Ciechocinek? Po zdrowie i wiedzę do Ciechocinka”
- Zespół Szkół nr 11 w Bydgoszczy (10 uczestników), nauczyciele: Magdalena Piotrowska, Iwona Miklasz
  Temat: „Kujawy – pozytywna cooltura. O regionie literacko, filmowo, plastycznie i teatralnie”

3. Wyróżnienie: 
  Zespół Szkół w Ostromecku (10 uczestników), nauczyciel: Mirosława Otlewska
  Temat : „Nasze magiczne Ostromecko”

Laureatów festiwalu wyłoniła kapituła, złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku. Nagrodzone prace zostaną umieszczone na portalu www.kohr.kujawsko-pomorskie.pl.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 23 września w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.