Fiasko prac nad zmianą Karty nauczyciela

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 01-07-2011
  • drukuj
Prace nad zmianami w Karcie nauczyciela zakończyły się fiaskiem. Samorządy i związki zawodowe nie są w stanie zawrzeć kompromisu, a resort edukacji w zasadzie wyłączył się z jego wypracowania.
Fiasko prac nad zmianą Karty nauczyciela

O tym, że Karta nauczyciel wymaga zmian, mówią zarówno związki oświatowe, samorządy, jak i rząd – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Miał je wypracować krajowy zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli. W efekcie powstałaby nowa ustawa – tzw. karta 2. Nie udało się. Wczoraj minął termin, do którego zespół miał przedstawić efekty swoich prac.

Czytaj też: Karta nauczyciela do zmiany

Zdaniem Marka Olszewskiego, wiceprezesa Związku Gmin Wiejskich, brak zmian w karcie świadczy o tym, że resort edukacji przeraził się protestów związkowców, którzy nie chcieli słyszeć o jakimkolwiek kompromisie.

Konkretne propozycje zmian w karcie przedstawiły w zasadzie tylko samorządy. Ich przedstawiciele domagają się m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny, zniesienia obowiązku zapewniania średnich płac pedagogom, przejęcia przez ZUS finansowania urlopu dla poratowania zdrowia.

Czytaj też: Karta nauczyciela zgodna z konstytucją

Chcą też, aby nauczyciele awansowali na obecnych zasadach tylko do stopnia nauczyciela mianowanego. Z kolei o nadaniu tytułu nauczyciela dyplomowanego czy profesora oświaty miałby decydować organ prowadzący szkołę, czyli gmina – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zawsze będzie fiasko bo proponowane zmiany sprowadzałyby nauczyciela do pozoimu ekspedientki sklepowej czy portiera. Taka edukacja to droga do Afryki.

aga, 2011-07-22 15:47:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE