PARTNER PORTALU
  • BGK

Fiasko prac nad zmianą Karty nauczyciela

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 lipca 2011 - 06:38
Fiasko prac nad zmianą Karty nauczyciela

Prace nad zmianami w Karcie nauczyciela zakończyły się fiaskiem. Samorządy i związki zawodowe nie są w stanie zawrzeć kompromisu, a resort edukacji w zasadzie wyłączył się z jego wypracowania.
O tym, że Karta nauczyciel wymaga zmian, mówią zarówno związki oświatowe, samorządy, jak i rząd – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Miał je wypracować krajowy zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli. W efekcie powstałaby nowa ustawa – tzw. karta 2. Nie udało się. Wczoraj minął termin, do którego zespół miał przedstawić efekty swoich prac.

Czytaj też: Karta nauczyciela do zmiany

Zdaniem Marka Olszewskiego, wiceprezesa Związku Gmin Wiejskich, brak zmian w karcie świadczy o tym, że resort edukacji przeraził się protestów związkowców, którzy nie chcieli słyszeć o jakimkolwiek kompromisie.

Konkretne propozycje zmian w karcie przedstawiły w zasadzie tylko samorządy. Ich przedstawiciele domagają się m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny, zniesienia obowiązku zapewniania średnich płac pedagogom, przejęcia przez ZUS finansowania urlopu dla poratowania zdrowia.

Czytaj też: Karta nauczyciela zgodna z konstytucją

Chcą też, aby nauczyciele awansowali na obecnych zasadach tylko do stopnia nauczyciela mianowanego. Z kolei o nadaniu tytułu nauczyciela dyplomowanego czy profesora oświaty miałby decydować organ prowadzący szkołę, czyli gmina – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • aga, 2011-07-22 15:47:04

    Zawsze będzie fiasko bo proponowane zmiany sprowadzałyby nauczyciela do pozoimu ekspedientki sklepowej czy portiera. Taka edukacja to droga do Afryki.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: