Fiasko prac nad zmianą Karty nauczyciela

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 01-07-2011
  • drukuj
Prace nad zmianami w Karcie nauczyciela zakończyły się fiaskiem. Samorządy i związki zawodowe nie są w stanie zawrzeć kompromisu, a resort edukacji w zasadzie wyłączył się z jego wypracowania.
Fiasko prac nad zmianą Karty nauczyciela

O tym, że Karta nauczyciel wymaga zmian, mówią zarówno związki oświatowe, samorządy, jak i rząd – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Miał je wypracować krajowy zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli. W efekcie powstałaby nowa ustawa – tzw. karta 2. Nie udało się. Wczoraj minął termin, do którego zespół miał przedstawić efekty swoich prac.

Czytaj też: Karta nauczyciela do zmiany

Zdaniem Marka Olszewskiego, wiceprezesa Związku Gmin Wiejskich, brak zmian w karcie świadczy o tym, że resort edukacji przeraził się protestów związkowców, którzy nie chcieli słyszeć o jakimkolwiek kompromisie.

Konkretne propozycje zmian w karcie przedstawiły w zasadzie tylko samorządy. Ich przedstawiciele domagają się m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny, zniesienia obowiązku zapewniania średnich płac pedagogom, przejęcia przez ZUS finansowania urlopu dla poratowania zdrowia.

Czytaj też: Karta nauczyciela zgodna z konstytucją

Chcą też, aby nauczyciele awansowali na obecnych zasadach tylko do stopnia nauczyciela mianowanego. Z kolei o nadaniu tytułu nauczyciela dyplomowanego czy profesora oświaty miałby decydować organ prowadzący szkołę, czyli gmina – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zawsze będzie fiasko bo proponowane zmiany sprowadzałyby nauczyciela do pozoimu ekspedientki sklepowej czy portiera. Taka edukacja to droga do Afryki.

aga, 2011-07-22 15:47:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU