PARTNER PORTALU
  • BGK

Figlobus odwiedzi dzieci z terenów wiejskich

  • PAP    15 lipca 2011 - 07:24
Figlobus odwiedzi dzieci z terenów wiejskich

Happy Bus z salą zabaw i kawiarenką internetową odwiedzi w wakacje kilkanaście miejscowości w regionie łódzkim, z których dzieci nie mają możliwości wyjazdu na wakacje.
Najmłodsi będą mieli zapewnione wyżywienie i opiekę wolontariuszy, także zagranicznych studentów.

Akcję „Przystanek Happy Bus” organizuje Fundacja „Happy Kids” we współpracy z łódzkim MPK, Fundacją Se-ma-fora oraz lokalnymi władzami.

Happy Bus, czyli figlobus łódzkiego MPK wyruszy w trasę w piątek. Do końca wakacji będzie miał 14. przystanków w miejscowościach z powiatów: łaskiego, bełchatowskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i łódzkiego wschodniego, których mali mieszkańcy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje. Zostały one wskazana przez wójtów po konsultacjach z ośrodkami pomocy społecznej.

Każdy przystanek będzie trwał dwa-trzy dni. Organizatorzy szacują, że z akcji skorzysta nawet 700 dzieci z terenów wiejskich.

Prezes Fundacji „Happy Kids” Aleksander Kartasiński powiedział, że pomysł akcji zrodził się po tym, gdy fundacja otworzyła rodzinny dom dziecka we wsi Lubczyna k. Wieruszowa.

„Tam zobaczyliśmy mnóstwo dzieci, które w wakacje nigdzie nie wyjeżdżają, a ich jedyną rozrywką jest pomoc rodzicom w pracach polowych. A to powoduje bardzo dużo wypadków” – mówił Kartasiński.

Według danych UNICEF prawie 20 proc. dzieci pomagających rodzicom w pracach polowych ulega wypadkom lub kontuzjom.

„Zebraliśmy informacje o powiatach, w których problem braku wyjazdu dzieci jest spowodowany przede wszystkim złą sytuacją materialną rodzin. Wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować im przynajmniej kilkudniową możliwość zabawy, żeby mogły miło i bezpiecznie spędzić czas” – dodał szef fundacji.

Happy Bus będzie parkował w pobliżu miejscowej szkoły, co umożliwi dzieciom dostęp do boiska oraz sanitariatów. Pojazd jest wyposażony w małą salę zabaw i mini kawiarenkę internetową.

Dodatkowo dla dzieci przygotowano dmuchaną zjeżdżalnię, trampoliny i sprzęt sportowy. Będzie także mini sala kinowa, w której prezentowane będą najnowsze produkcje łódzkiego Se-ma-fora.

Dzieci wezmą udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, ruchowych czy sportowych, a opiekę na nimi w godz. od 9 do 17 sprawować będą wolontariusze, w tym zagraniczni studenci, których obecność ma zachęcać dzieci i rodziców do nauki języka angielskiego.

Zaplanowano także spotkania dzieci z policjantami i strażakami nt. bezpieczeństwa na drodze, czy zachowania w czasie pożaru.

„W sześciu przystankach będzie uczestniczył także lekarz stomatolog, który przeprowadzi przegląd uzębienia dzieci. Fizjoterapeuci będą także badać kręgosłupy młodych ludzi” – dodał Kartasiński.

Akcja potrwa do 30 sierpnia; jest finansowana ze środków własnych fundacji. Fundacja „Happy Kids” zajmuje się m.in. tworzeniem rodzinnych domów dziecka. Dotąd udało się jej otworzyć pięć takich placówek, w tym cztery w Łodzi.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • cudnagali, 2011-07-15 07:32:47

    Ja też chce ,żeby odwiedził mnie figlobus,a tu nic i nic...Pojadę więc do niego!Tak trzymaj,trzymaj!-Trzymam!