Fikcyjny dodatek motywacyjny

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 29-01-2013
  • drukuj
Ministerstwo edukacji podaje, że dodatek mający motywować nauczycieli wynosi niecałe 4 proc.
Fikcyjny dodatek motywacyjny

Oznacza to, że różnica w pensji nauczyciela dyplomowanego, który tygodniowo spędza w szkole tylko wymagane minimum, czyli 20 godzin lekcyjnych, a tego, który o wiele bardziej angażuje się w pracę i jest w szkole kilkanaście godzin dłużej, wynosi 180 zł. Tak jest przy poziomie zarobków 5 tys. zł brutto - pisze „Rzeczpospolita".

W teorii dodatek motywacyjny nauczyciel powinien dostawać za osiągnięcia w procesie dydaktycznym czy wychowawczym, innowacyjne metody nauczania czy szczególne zaangażowanie w pracę.

Praktyka jest taka, że dodatek stanowi najczęściej stały element wynagrodzenia. Rozdziela się go równo wszystkim pedagogom, by osiągnęli określone przez resort edukacji średnie wynagrodzenie - podaje „Rzeczpospolita".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przewiduję, że chodzi tu o kolejne i bardziej efektywne narzędzie zarządzających (niekoniecznie samych dyrektorów) do uprawiania nepotyzmu.

mr.ludzik, 2013-01-30 08:05:13 odpowiedz

"Fikcyjny dodatek motywacyjny" - wyjątkowo rzetelny tytuł. Wójt daje bardzo wysokie dodatki swoim dyrektorom, a nauczyciele oglądają figę bez maku. Jak do zasadniczej pensji dodać wybrańcom 100% motywacyjnego, to tacy wybrańcy mają 5 tyś, a reszta ma gołe pensje w/g tabeli.. Tylko starsi n...auczyciele potrafią się jeszcze szczególnie angażować w pracę. Młodszych samo-rządzący skutecznie wyleczyli z tej przypadłości. rozwiń

podpisałem, 2013-01-29 22:39:39 odpowiedz

Do katalogu powodów przyznania dodatku motywacyjnego dopisałbym jeszcze niezbędność nauczyciela. Są takie specjalności, w których trudno jest znaleźć - i utrzymać w szkole - dobrego nauczyciela. Dodatek motywacyjny, ale nie na poziomie 4%, ale znacznie wyższy, mógłby być tu nie bez znaczenia.... rozwiń

krzyciel, 2013-01-29 09:42:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE