Filmowy projekt dla szkół

Około 250 filmów w 30 miastach obejrzą w nowym roku szkolnym polscy uczniowie – na specjalnych seansach organizowanych w kinach.
Filmowy projekt dla szkół

Pokazy będą elementem projektu „Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Jego 12. edycja rozpocznie się 1 października i potrwa do czerwca.

Zaangażowane w projekt dzieci i młodzież z całej Polski oraz ich nauczyciele będą chodzić razem do kin studyjnych na cykliczne seanse. Pokazom filmów towarzyszyć będą prelekcje – wygłaszane np. przez filmowznawców, kulturoznawców, socjologów – oraz m.in. warsztaty.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. „Jego celem jest umożliwienie uczniom z całej Polski dostępu do niekomercyjnych, ambitnych filmów oraz zachęcenie uczniów do refleksji i rozmowy o poruszanych w filmach tematach” – wyjaśnia organizator przedsięwzięcia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

„Nauczyciele zapisują uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu, przychodzą z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest różnorodna, część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część kulturowym i społecznym” – tłumaczą organizatorzy.

Miasta, w których organizowane będą projekcje w tym roku szkolnym to m.in.: Białystok (kino Forum), Bydgoszcz (kino Orzeł), Częstochowa (kino Iluzja), Elbląg (kino Światowid), Gdańsk (Klub Żak), Jelenia Góra (kino Lot), Katowice (kino Światowid), Kielce (kino WDK), Kraków (kino Pod Baranami), Łódź (kino Charlie), Olsztyn (kino studyjne Awangarda 2), Poznań (kino Muza), Radom (Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska), Szczecin (kino Pionier), Wałbrzych (kino Apollo), Warszawa (kino Muranów oraz Kinokawiarnia Stacja Falenica), Wrocław (kino Helios Nowe Horyzonty), Zielona Góra (kino Nysa).

Jak poinformował Marcin Pieńkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zaprezentowane zostanie m.in. specjalnie sprowadzane do Polski w związku z projektem europejskie kino dla młodego widza, m.in. filmy: „Tysiąc razy silniejsza” Petera Schildta (Szwecja, 2010) i „Krokodyle z przedmieścia” Christiana Dittera (Niemcy, 2009).

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

możan by sie postarac o taki filmowy projekt z prawdziwego zdarzenia. uczniowie mogli by sie wiele dowiedziec od prawdziwych autorytetow

pistacja, 2012-09-06 19:34:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE