PARTNER PORTALU
  • BGK

Finał budowy obserwatoriów astronomicznych w kujawsko-pomorskim

  • PAP    15 czerwca 2013 - 10:58
Finał budowy obserwatoriów astronomicznych w kujawsko-pomorskim

Druga edycja Astro Festiwalu uświetni w sobotę finał samorządowego programu budowy przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych w regionie kujawsko-pomorskim. Specjalnym gościem imprezy będzie jedyny polski kosmonauta - Mirosław Hermaszewski.
Jak podkreślają władze województwa kujawsko-pomorskiego, organizowany w Złejwsi Wielkiej (w połowie drogi między Bydgoszczą a Toruniem) Astro Festiwal ma być nie tylko okazją do zgromadzenia w jednym miejscu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii, ale także imprezą popularyzującą samą astronomię.

"Cieszymy się, że po ubiegłorocznej inauguracji mamy kontynuację festiwalu i po raz drugi rzesze fanów astronomii będą mogły się spotkać, by wspólnie rozmawiać o swojej pasji - kosmosie. W Roku Kopernika zapowiada się niezwykła impreza, która potrwa do późnej nocy, a kto wie czy nawet nie do rana" - zapowiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Imprezę rozpocznie oficjalne otwarcie Astrobazy w Złejwsi Wielkiej. To czternasty tego typu obiekt w regionie kujawsko-pomorskim, a jego otwarcie kończy realizowany od kilku lat program ich budowy prowadzony od kilku lat w regionie kujawsko-pomorskim.

Obserwatoria działają już w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Kruszwicy, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Gostycynie, Żninie i Świeciu nad Wisłą. Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in. teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to prawie 300 tys. zł. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł.

W ramach sobotniego Astro Festiwalu przygotowano zabawy i konkursy, które przybliżą zagadnienia związane z astronomią, m.in. Igrzyska Kopernikańskie oraz podróż do gwiazd symulatorem lotów kosmicznych. Dla młodych uczestników przygotowano także doświadczenia fizyczne i chemiczne.

Dla dorosłych zaplanowano cykl prelekcji i wykładów, które poprowadzą: Tomasz Kwiatkowski, Piotr Majewski, Przemysław Żołądek, Maciej Mikołajewski oraz gość specjalny imprezy - gen. Mirosław Hermaszewski. Słuchacze dowiedzą się między innymi, jak wielki będzie radioteleskop budowany w Borach Tucholskich, jakie tajemnice skrywa wszechświat oraz jakie sekrety miał Mikołaj Kopernik.

Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępni instrumenty astronomiczne z czasów Mikołaja Kopernika z możliwością prowadzenia obserwacji i objaśnieniami, a w Miasteczku Kopernika, prezentować się będą już działające Astrobazy oraz sklepy ze sprzętem astronomicznym. Sesję nocną festiwalu rozpocznie pokaz łazików marsjańskich.

Tuż przed zachodem słońca w Złejwsi Wielkiej odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Oprawę muzyczną festiwalu zapewni zespół Józefa Eliasza z Bydgoszczy, który wykona muzykę z Gwiezdnych Wojen.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.