PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie oświaty. MEN: Będą zmiany w dotacji podręcznikowej, szkolnej i przedszkolnej

  • AW    30 maja 2017 - 10:53
Finansowanie oświaty. MEN: Będą zmiany w dotacji podręcznikowej, szkolnej i przedszkolnej
Minister Anna Zalewska i podsekretarz stanu w MEN Marzenna Drab przedstawiły dziś (30 maja) projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (fot. Twitter)

Minister Anna Zalewska i podsekretarz stanu w MEN Marzenna Drab przedstawiły dziś (30 maja) projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Jak zapewniała Anna Zalewska, reforma oświaty jest wdrażana zgodnie z harmonogramem. - Uszczelniamy system finansowania oświaty – tłumaczyła Zalewska.

Wiceminister Marzenna Drab wyliczyła, że resort zmienia formę rozliczania dotacji podręcznikowej. To dyrektor będzie rozliczał dotację na szkołę. - Chcemy uszczelnić dotację. Wypłacimy ją na jednego ucznia wg stanu w SIO (System Informacji Oświatowej – przyp. red.) – wyjaśniała Drab.

Zmiany zostaną też wprowadzone przy dotacji na przedszkolaki. - Dotacja przedszkolna naliczana będzie wg organu prowadzącego, nie zaś wg położenia przedszkola – kontynuowała wiceminister.

Z kolei wysokość stypendium ucznia nie będzie zależna od zamożności gminy. 

Przypomnijmy, Marzenna Drab na niedawnym na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zapowiadała też zmiany w subwencji oświatowej. Te jednak nastąpią z opóźnieniem.

Drab zaznaczyła, że prace nad nowym modelem podziału subwencji nadal będą prowadzone w ministerstwie tak, aby jak najlepiej dopasować dochody subwencyjne do ponoszonych wydatków. Nie padł w tym kontekście żaden konkretny termin wprowadzenia zmian, jednak na posiedzeniu padła propozycja ze strony samorządowej, aby wprowadzić je w roku szkolnym 2020/21, czyli po zakończeniu procesu likwidacji gimnazjów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.