PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie oświaty, Zalewska: Są pieniądze na 6-latki w szkole i przedszkolu

  • PAP/AT    14 marca 2016 - 16:43
Finansowanie oświaty, Zalewska: Są pieniądze na 6-latki w szkole i przedszkolu
Zalewska tłumaczyła, że zmiany w systemie edukacji są konieczne "choćby ze względu na olbrzymi niż demograficzny" (fot. men.gov.pl)

• Są pieniądze na 6-latki zarówno te, które pozostaną w przedszkolach, jak i te, które pójdą do szkół.
• W 2017 r. razem z samorządami znajdziemy te pieniądze - zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska.
• Minister zapewniła, że 6-latki nie będą zakładnikami polityki i pieniędzy.
Minister Anna Zalewska wzięła udział w pierwszej z cyklu ogólnopolskich debat o edukacji, która odbyła się we Wrocławiu. Jej tematem było finansowanie oświaty. Debaty z udziałem samorządowców, nauczycieli i rodziców odbywać się będą do czerwca we wszystkich miastach wojewódzkich. 27 czerwca w Toruniu cykl zostanie podsumowany. "Tam poinformujemy, jak będzie wyglądać zmiana systemu edukacji. W lipcu i sierpniu przedstawimy założenia do ustawy i poddamy je konsultacjom społecznym. W 2017 r. rozpoczniemy zmiany w systemie edukacji, które będą trwały kilka lat" - mówiła minister.

Zalewska tłumaczyła, że zmiany w systemie edukacji są konieczne "choćby ze względu na olbrzymi niż demograficzny". "Co roku będzie 50 tys. mniej uczniów, a przy tym mamy nadpodaż nauczycieli; do tego infantylny system edukacji w liceach ogólnokształcących, które są dziś jedynie kursem przygotowawczym do matury" - mówiła.

Czytaj też: Ilu 6-latków do szkoły, ilu do przedszkola? Samorządy mają problem

Szefowa MEN podkreśliła, że jednym z priorytetów jej resortu jest obecna sytuacja związana z wejście w życie ustawy o systemie oświaty znoszącej od 1 września tego roku obowiązek szkolny dla sześciolatków. Zgodnie z nowelizacją dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

"W 2016 r. wszystkie organy prowadzące mają pieniądze na sześciolatki, obojętnie czy pozostaną one w przedszkolu, czy pójdą do szkoły. W 2017 r. razem z samorządami znajdziemy takie pieniądze i to jest priorytet na przyszły rok. Nie chcemy, by 6-latki były zakładnikami polityki i pieniędzy" - mówiła Zalewska. Szefowa MEN podkreśliła jednocześnie, że nie obawia się, że po wejściu w życie noweli znoszącej obowiązek szkolny dla 6-latków zabraknie miejsc w przedszkolach dla 3-latków. "Według naszych obliczeń w przedszkolach będzie 50 tys. wolnych miejsc" - mówiła.

Czytaj też: NIK: Miejsc w przedszkolach może braknąć. Samorządy muszą rozwiązać problem

Zalewska przypomniała, że wkrótce w Sejmie będzie głosowany projekt noweli ustawy likwidującej tzw. "godziny karciane" oraz noweli likwidującej sprawdzian dla szóstoklasistów. "Rezygnujemy z testów, które nic nie dawały. Zaoszczędzone zostanie przez to kilkadziesiąt milionów złotych, co pozwoli na przykład zorganizować arbitraże przy Centralnych Komisjach Egzaminacyjnych, gdzie uczniowie będą mogli odwołać się od wyników matur" - mówiła.

Zalewska zapowiedziała również zmiany w podstawach programowych, której mają dotyczyć m.in. nauki języka polskiego oraz najnowszej historii. Zmiany mają - jak podkreśliła minister - dotyczyć również szkolnictwa zawodowego i ogólnokształcącego. "W czerwcu chcemy pokazać nasz pomysł na szkolnictwo zawodowe. Chcemy uelastycznić edukację zawodową" - mówiła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • eLPe, 2016-03-15 13:09:53

    Jeśli "Co roku będzie 50 tys. mniej uczniów, a przy tym mamy nadpodaż nauczycieli" to tym bardziej "grzebanie" w obowiązku szkolnym dla 6-latków było bezsensownym.
  • ij44, 2016-03-15 12:12:21

    Ten babachłop narozrabiał a teraz sprzątać każe samorządom i za wszystkie jej nierozważne posunięcia odpowiedzialne będą samorządy co już błyskotliwie zapowiedziała.