PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie szkół bez poprawek

  • PAP    3 sierpnia 2012 - 11:40
Finansowanie szkół bez poprawek

Senat nie wniósł poprawek do ustawy nt. finansowania szkół niepublicznych.
Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Doprecyzowuje ona przepisy dotyczące dotowania z subwencji szkół publicznych i niepublicznych w okresie wakacji, tak by ich interpretacja była jednolita.

Czytaj też: Lekcje dla dorosłych pod kontrolą

Nowelizację ustawy w kształcie zaproponowanym przez Sejm poparło w piątek w głosowaniu 89 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowela ustawy o systemie oświaty doprecyzowuje przepisy, tak by szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne, w okresie wakacji bezdyskusyjnie miały zapewnione środki z subwencji oświatowej także za absolwentów z ostatniego rocznika.

Potrzeba nowelizacji ustawy związana jest z kwestionowaniem przez niektóre organy kontroli, np. regionalne izby obrachunkowe, stosowanej dotychczas przez większość samorządów zasady wliczania w okresie wakacji do liczby uczniów także absolwentów z ostatniego rocznika.

W efekcie część szkół niepublicznych o uprawnieniach publicznych, a także szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty, przestała otrzymywać od samorządów za ten okres środki z subwencji naliczane na absolwentów.

Tymczasem funkcjonowanie szkół pociąga za sobą koszty nie ograniczające się tylko do wydatków w okresie od września do czerwca, gdy odbywają się lekcje. Także w czasie wakacji ponoszone są wydatki na utrzymanie bazy lokalowej oraz wynagrodzenia nauczycieli.

Według MEN, nowelizacja ustawy nie pociągnie za sobą wydatkowania dodatkowych środków z budżetu państwa, gdyż środki na absolwentów z ostatniego rocznika są uwzględnione w subwencji oświatowej.

Obradujące w środę senackie Komisje: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej nie zaproponowały poprawek do nowelizacji. Nie zgłoszono też poprawek podczas czwartkowej debaty nad nowelą. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty trafi teraz do prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.