PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie zadań oświatowych. Powiaty chcą zmian w algorytmie

  • KDS    12 kwietnia 2018 - 13:30
Finansowanie zadań oświatowych. Powiaty chcą zmian w algorytmie
- Tegoroczna podwyżka jest kolejną, przy której odpowiedzialność finansowa jest przerzucana na barki samorządów - alarmuje ZPP. (fot.shutterstock.com)

- W ostatnim czasie w powiatach następuje systematyczne obniżenie wskaźnika pokrycia wydatków oświatowych przez część oświatową subwencji ogólnej (...) To zaczyna być coraz istotniejszym problemem - alarmuje Związek Powiatów Polskich.




  • 10 i 11 kwietnia w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich.
  • Przedstawiciele powiatów podczas obrad przyjęli szereg stanowisk. Jedno z nich dotyczy finansowania zadań oświatowych. 
  • - Oczekujemy na rzetelne przeanalizowanie tematu finansowania oświaty i naliczania środków z części oświatowej subwencji ogólnej a także partnerskie traktowanie jednostek samorządu terytorialnego w rozmowach na temat planowanych zmian - czytamy w przyjętym przez powiaty stanowisku. 
  • Wskazują, że tegoroczne podwyżki były kolejnymi, przy których odpowiedzialność przerzucono na samorządy. 

Powiaty przypominają, że rok 2018 oznacza w samorządach kolejny etap wprowadzania reformy oświaty. Doszło w nim również do zmian w zasadach finansowania systemu edukacji, a kolejne zmiany są zapowiedziane. Jednak - jak wskazują - z perspektywy powiatów, problemy będą szczególnie dotkliwe. 

- W ostatnim czasie w powiatach następuje systematyczne obniżenie wskaźnika pokrycia wydatków oświatowych przez część oświatową subwencji ogólnej. Choć 7,5 proc. wydatków pokrywanych ze środków własnych może wydawać się na tyle różnych kategorii gmin odsetkiem niewielkim, to jednak wobec szczupłości dochodów własnych powiatów zaczyna być coraz istotniejszym problemem - czytamy w stanowisko. - Sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu w roku bieżącym, co będzie wynikało ze spadku liczby uczniów w szkołach powiatowych o ok. 5 proc..

Czytaj więcej: Ile będą kosztować podwyżki dla nauczycieli? Mamy wyliczenia miast

Jak wyjaśniają przedstawiciele ZPP, jest to skala na tyle znacząca, że wpłynie zauważalnie na wysokość otrzymywanej przez poszczególne powiaty subwencji, a jednocześnie na tyle mała, że uniemożliwia jakiekolwiek działania racjonalizujące koszty funkcjonowania poszczególnych szkół i placówek.

Przyczyną problemów jest m.in. wprowadzone od 1 kwietnia 2018 r. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli. Wyliczenia ZPP pokazują, że wzrost kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2018 będzie niewystarczający na pełne pokrycie kosztów podwyżki wynagrodzeń nawet w skali całego systemu, a w powiatach – ze względu na sposób podziału środków w sposób szczególnie dotkliwy.

- Tegoroczna podwyżka jest kolejną, przy której odpowiedzialność finansowa jest przerzucana na barki samorządów - alarmuje ZPP. Jak wyjaśniają, opisane problemy są konsekwencją ciągłego utrzymywania algorytmu podziału (przy stałej i z góry ustalonej kwocie części oświatowej subwencji ogólnej), a nie algorytmu naliczania części oświatowej subwencji ogólnej.

Czytaj więcej: Pensje nauczycieli w górę. Euforii w środowisku nie ma

Po raz kolejny ZPP przypominał, że od lat apeluje o opracowanie standardów edukacyjnych, ich rzetelna wycenę, a następnie opracowanie na tej postawie algorytmu naliczania środków transferowanych z budżetu państwa na cele oświatowe.

- Póki to nie nastąpi z dużą dozą ostrożności podchodzimy do głębokich zmian w zakresie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Zaproponowany wstępnie przez MEN sposób podziału środków części oświatowej subwencji ogólnej w oparciu o liczbę uczniów i liczbę oddziałów należy gruntownie omówić i rozważyć skutki jego wprowadzenia. W swoim pierwotnym kształcie może on spowodować znaczny przepływ środków z poziomu powiatowego na gminny, na finansowanie istnienia nieracjonalnie małych szkół podstawowych. Takiej konsekwencji Związek Powiatów Polskich kategorycznie się sprzeciwia - czytamy w stanowisku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.