PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowo wesprą dzieci i młodzież

  • PAP    2 czerwca 2011 - 17:23
Finansowo wesprą dzieci i młodzież

Fundacja Świętego Mikołaja przekazała dotacje w wysokości 1,1 mln zł dla rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych.
Środki na ten cel zebrano podczas tegorocznej kampanii "Grunt to rodzina". Skorzysta z nich ponad 1,2 tys. dzieci oraz 200 opiekunów.

Jak poinformowała w czwartek Monika Madej z Fundacji Świętego Mikołaja, ze środków zebranych podczas kampanii zostaną sfinansowane przedsięwzięcia edukacyjne realizowane w ramach Funduszu Edukacyjnego. Dotacje trafią do 105 rodzinnych domów dziecka, ponad 143 rodzin zastępczych oraz 25 organizacji pozarządowych.

Czytaj też: Biedne dzieci nie pojadą na wakacje

Prawie 333 tys. zł przeznaczono na wyjazdy edukacyjne, ponad 777 tys. - na przedsięwzięcia edukacyjne i rehabilitacyjne, m.in. na zajęcia z logopedami, psychologami, zajęcia wyrównawcze, naukę języków obcych, czy warsztaty, rozwijające talenty dla dzieci oraz na dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego.

Komisja Funduszu Edukacyjnego, w skład której weszli eksperci i osoby zaangażowane w działalność na rzecz rodzicielstwa zastępczego oraz przedstawiciele mediów, przyznała dotacje na 44 wyjazdy edukacyjne - wśród nich jedną z najwyższych punktacji otrzymał wniosek partnerski "Aby ciało było zdrowe a dusza spokojna". Projekt został nadesłany przez rodzinę zastępczą z Dzierzgonia z woj. pomorskiego. Weźmie w nim udział ponad 10 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Dotacja w wysokości blisko 31 tys. zł zostanie przeznaczona na pobyt dzieci na koloniach profilaktyczno-sportowych oraz warsztaty dla rodziców podczas kilkudniowego pobytu na tych koloniach.

Czytaj też: Powstaje "Dom powrotu" dla dzieci i młodzieży

Wśród przedsięwzięć edukacyjnych dużą popularnością w gronie wnioskujących cieszyły się zajęcia wyrównawcze i korepetycje. Komisja przyznała 39 dotacji na ten cel, w tym dla rodzinnego domu dziecka w Ostrowcu z woj. zachodnio-pomorskiego, gdzie dzieci będą miały możliwość skorzystania z korepetycji z przedmiotów ścisłych oraz lekcji języka angielskiego w ramach projektu "Wyrównujemy zaległości - uczymy się języków obcych".

Uznanie komisji zyskały także przedsięwzięcia, które miały na celu rehabilitację bądź terapię wychowanków. Jedna z 14 dotacji na ten cel trafiła do specjalistycznej zawodowej rodziny zastępczej z Łodzi, która otrzyma 7 tys. zł na intensywną terapię logopedyczną dla wychowanki oraz rodzinnego domu dziecka w Bochni, który otrzyma 10 tys. zł na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci prowadzone przez psychologów, logopedów i terapeutów.

Najwięcej przedsięwzięć zrealizują rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze z województw: mazowieckiego (24), dolnośląskiego (22) oraz pomorskiego (20).

- Wszechstronna wiedza oraz umiejętne rozwijanie talentów budują w dzieciach poczucie własnej wartości i wyjątkowości. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić pomoc i lepsze możliwości edukacyjne podopiecznym z rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych, którzy mają niższe szanse edukacyjne od ich rówieśników - podkreśla Monika Madej.

Kampania "Grunt to rodzina" realizowana jest od 2004 r. W ciągu siedmiu lat Fundacja Świętego Mikołaja zebrała i przekazała rodzinnym domom dziecka i rodzinom zastępczym niemal 6 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: