PARTNER PORTALU
  • BGK

Formalności dla cyfrowych szkół stało się zadość

  • PAP    11 lipca 2012 - 14:39
Formalności dla cyfrowych szkół stało się zadość

Tablety, tablice interaktywne lub inne elektroniczne pomoce dydaktyczne otrzyma 29 szkół na Lubelszczyźnie w ramach pilotażowego programu "Cyfrowa szkoła". Samorządy dostały na te zakupy łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania z budżetu państwa.
Umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu podpisali wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc i władze samorządów uczestniczących w programie. W środę w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie uczestniczyli oni w uroczystości wręczenia tych dokumentów.

"Do programu zakwalifikowało się 29 szkół. Zostały one wybrane w drodze losowania" - powiedziała dziennikarzom wojewoda.

21 szkół zakwalifikowanych do programu to placówki prowadzone przez gminy wiejskie. Pozostałe to szkoły, dla których organem prowadzącym są urzędy miejskie: cztery szkoły w Lublinie, dwie w Puławach, po jednej w Krasnymstawie i Bełżycach.

Wójt gminy Wohyń Stanisław Jóźwik podpisał umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu dla szkoły, w której uczy się ok. 60 uczniów. Mają być tam kupione dwie tablice interaktywne i multimedialne pomoce naukowe oraz nowy sprzęt do istniejącej w szkole sali komputerowej. "Są takie dzieci, które nie mają w domu komputera, korzystają tylko z tych w szkole lub w domu kultury" - powiedział Jóźwik.

Gmina dostała dofinansowanie w kwocie 54 tys. zł, a kolejne 17 tys. zł dołoży z własnego budżetu. "To nie są pieniądze, które zrewolucjonizują naukę w szkole, ale jest to znacząca pomoc, dzięki której można poprawić sposób i system nauczania" - dodał.

Gmina Łuków otrzymała ponad 100 tys. zł dofinansowania dla czterech szkół; trzy z nich to szkoły liczące poniżej 100 uczniów. Gmina z własnego budżetu dołoży ok. 25 tys. zł.

Wójt Łukowa Mariusz Osiak powiedział, że za te pieniądze kupione będą tablety dla uczniów - w trzech mniejszych szkołach po 20 sztuk, a w większej 24 sztuki. Będą też zakupione m.in. laptopy dla nauczycieli, projektory, tablice interaktywne.

"Złożyliśmy wnioski na wszystkie 12 szkół podstawowych, które w gminie prowadzimy, ale dofinansowanie otrzymały tylko cztery. Liczymy, że ten program będzie realizowany szerzej i będziemy składać kolejne wnioski" - powiedział Osiak.

W szkołach podstawowych i gimnazjach w gminie Łuków uczy się ok.1,8 tys. uczniów; funkcjonuje tu także siedem przedszkoli.

W ramach pilotażowego programu "Cyfrowa szkoła" na Lubelszczyźnie wsparcie finansowe do zakupu pomocy dydaktycznych dla uczniów, w szczególności komputerów mobilnych (z których będą oni mogli korzystać na zajęciach lekcyjnych a także wypożyczać i korzystać z nich w czasie wolnym) dostało dziewięć szkół - łącznie 605,5 tys. zł. Pozostałe 20 szkół otrzyma dofinansowanie - łącznie ok. 2 mln 424 tys zł - na pomoce dydaktyczne potrzebne do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno - komunikacyjnych.

Zainteresowanie udziałem w programie "Cyfrowa Szkoła" w województwie lubelskim było bardzo duże - wpłynęło 205 wniosków, a wartość wnioskowanego dofinansowania kilkakrotnie przekraczała dostępne środki przeznaczone dla województwa lubelskiego. Większość spośród wszystkich złożonych wniosków dotyczyła szkół w małych miejscowościach, w których mieszka mniej niż 5 tysięcy mieszkańców.

Aby uzyskać wsparcie z programu "Cyfrowa szkoła", samorządy musiały zadeklarować wkład własny w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty, o jaką się ubiegają.

Pilotażowy program "Cyfrowa szkoła" będzie realizowany do końca sierpnia 2013 r. Ma on być wstępem do wieloletniego programu cyfryzacji polskiej szkoły, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele - zgodnie z założeniami programu - nabędą niezbędnych kwalifikacji do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

Założeniem pilotażu jest umożliwienie udziału w programie różnych szkół: wiejskich, miejskich, dużych, małych, dobrze i słabo wdrożonych w posługiwanie się nowymi technologiami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.