PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundacja BGK dofinansuje 50 projektów edukacyjnych w konkursie „Na dobry początek!”

  • em    16 listopada 2015 - 14:19
Fundacja BGK dofinansuje 50 projektów edukacyjnych w konkursie „Na dobry początek!”
W 8. edycji konkursu „Na dobry początek!” wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków (fot. flickr)

W 8. edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” Fundacja BGK nagrodziła 50 projektów edukacyjnych wyrównujących szanse edukacyjne dzieci wiejskich i z małych miejscowości. Dofinansowanie w wysokości ponad 405 tys. zł otrzymają biblioteki, instytucje kultury oraz lokalne organizacje pozarządowe.
Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie społeczności lokalnych w tworzeniu inspirującego otoczenia do rozwoju dzieci w wieku 2-8 lat mieszkających w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Dofinansowanie projektów w konkursie „Na dobry początek!” wynosi od 3 do 10 tys. zł i obejmuje przygotowanie i prowadzenie zajęć dla dzieci, zakup pomocy dydaktycznych, a także porady specjalistyczne dla dzieci oraz warsztaty dla rodziców.

Nagrodzone projekty będą realizowane od stycznia do czerwca 2016 roku.

Potencjał lokalny zostanie wykorzystany

Dzieci wezmą udział w zajęciach muzycznych, teatralnych, kulinarnych, literackich, językowych i sportowych. Będą też poznawać tradycje regionu (w tym tradycje sadownicze i pszczelarskie), tematykę wielokulturowości, a także rozwijać swoje zainteresowania turystyczne. Wezmą udział w leśnych lekcjach prowadzonych w terenie, zajęciach ekologicznych nt. robaków oraz warsztatach z recyklingu. Planowane działania obejmują warsztaty projektowania i robotyki, zajęcia matematyczne oraz rodzinne spotkania z astronomią. Odbędą się także warsztaty z rękodzieła, zabawy cyrkowe z elementami akrobatyki i tańca, wyjazdy do teatru, planetarium, pikniki i pokaz doświadczeń chemicznych. Powstaną grupy zabawowe dla dzieci nie objętych edukacją przedszkolną.

Organizatorzy zwycięskich projektów zwrócili uwagę na wykorzystanie potencjału lokalnego: dzieci odwiedzą gospodarstwa agroturystyczne, piekarnię, pasiekę, sad śliwkowy, suszarnię owoców i tłocznię soków owocowych. Wybiorą się z wizytą do oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, zobaczą naturalne torfowisko i rezerwat przyrody, odwiedzą leśniczówkę, tartak, stolarnię, schronisko dla zwierząt i stadninę koni. Zaplanowano wykorzystanie innowacyjnych metod pracy z dziećmi, m.in. pedagogiki zabawy, ruchu rozwijającego, arteterapii i muzykoterapii, pedagogiki cyrku, pedagogiki fascynacji oraz leśnych przedszkoli (Waldkindergarten).

Chętnych nie brakowało

W 8. edycji konkursu „Na dobry początek!” wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków. O dofinansowanie ubiegały się: biblioteki (137 wniosków), fundacje (83), instytucje kultury (211) i stowarzyszenia (311). Najwięcej wniosków wpłynęło z następujących województw: mazowieckie (84), małopolskie (81) i wielkopolskie (75), najmniej z województwa lubuskiego (14).

Projekty były oceniane pod względem kryteriów takich jak: nowatorskość, przydatność dla odbiorców, partnerstwo – wykorzystanie zasobów lokalnych i współpraca z innymi organizacjami, zaangażowanie rodziców, zespół i kompetencje realizatorów, spójność zaplanowanych działań i klarowność budżetu. Dodatkowe punkty były przyznawane dla organizacji mających siedzibę w gminach o niskich dochodach na jednego mieszkańca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.