PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze unijne szansą na rozwój uczelni

  • Dziennik Gazeta Prawna    22 grudnia 2009 - 07:31
Fundusze unijne szansą na rozwój uczelni

Z 457 polskich uczelni unijne projekty z programów „Kapitał ludzki” i „Innowacyjna gospodarka” realizuje tylko 147.
Z budżetu państwa uczelnie co roku otrzymują 11 mld zł. W latach 2007–2013 z programów unijnych mogą starać się o ponad 16 mld zł, czyli co roku przez pięć lat średnio o nieco ponad 3 mld zł. Dodatkowo mogą ubiegać się o pieniądze z regionalnych programów operacyjnych.

„Fundusze unijne to ogromna szansa dla szkół wyższych. Tylko w tym roku mamy do zakontraktowania 10 mld zł” -powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

68 proc. uczelni, mimo że ciągle narzekają na brak pieniędzy, nie korzystało z unijnego dofinansowania. Niektóre szkoły w ogóle nie starają się o pomoc, bo nie mają odpowiedniej kadry akademickiej i bazy badawczo-dydaktycznej. Części odmówiono wsparcia, bo nie przygotowały dobrych projektów. Na 1509 wniosków o uzyskanie środków z programu „Kapitał ludzki” odrzucono 1213.

Najaktywniejsze w korzystaniu z funduszów unijnych są politechniki. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie realizuje 12 projektów z programu „Innowacyjna gospodarka” 5 z programu „Kapitał ludzki”, Politechnika Wrocławska odpowiednio 8 i 5 projektów, a Politechnika Gdańska po sześć z każdego programu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.