PARTNER PORTALU
  • BGK

Funkcjonowanie ośrodków doskonalenia nauczycieli zagrożone

  • WK    3 grudnia 2015 - 07:10
Funkcjonowanie ośrodków doskonalenia nauczycieli zagrożone
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dyrektorów Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli jest zaniepokojone wejściem w życie tego rozporządzenia (fot.podn-pabianice.pl)

- Rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków na wspieraniu doskonalenia zawodowe jest niekonstytucyjne - alarmował poseł Lech Sprawka (PiS).  Podczas drugiego posiedzenia sejmowej komisji edukacji nauki i młodzieży wnioskował też o jak najszybsze spotkanie z minister edukacji.

- Chciałbym zasygnalizować prezydium, aby uwzględnić w porządku jednego z pierwszych  posiedzeń możliwości spotkania z minister edukacji, by wyjaśnić problemy związane  z  informacją nt. rozporządzenia MEN z 10 listopada 2010 r. w sprawie podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego – zgłosił wniosek  poseł Lech Sprawka (PiS) podczas II posiedzenia sejmowej komisji edukacji nauki i młodzieży, która odbyła się 2 grudnia.

Akt prawny z drugim dnem?

Jego zdaniem jest to dziwny akt prawny z dwóch powodów:  po pierwsze, w ustawie o systemie oświaty brak jest podstaw do takiej delegacji, co oznacza niekonstytucyjność tego rozporządzenia.

Po drugie zaś uzasadnienie co do zmian związanych z finansowaniem jest też niewyczerpujące albo ukrywające jakieś intencje, których uzasadnienie nie wyjawia.

- A przecież jest to ważna problematyka, która ma wpływ na funkcjonowanie publicznych placówek doskonalenia zawodowego. Ponieważ rozporządzenie wchodzi w życie 1 styczna 2016 r., dlatego uważam, że należałoby mu się raz jeszcze przyjrzeć – apelował poseł Sprawka.

Ośrodki doskonalenia nauczycieli też zaniepokojone

Jego osąd wsparła Krystyna Wróbel (PiS) podkreślając, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dyrektorów Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli jest zaniepokojone wejściem w życie tego rozporządzenia.

- Dlatego prosimy – mówiła posłanka - aby do spotkania z ministrem edukacji doszło jeszcze podczas grudniowego posiedzenia. Inaczej funkcjonowanie placówek doskonalenia nauczycieli będzie zagrożone - dodała.

Przewodniczący komisji Rafał Grupiński zapewnił posłów, że w planie komisji, który ma być ustalony  do 18 stycznia 2016 r. takie spotkanie zostanie zorganizowane jak najszybciej.

Posiedzenie miało przede wszystkim charakter organizacyjny. Posłowie po dyskusji co do szczegółów w nazwach wybrali 5 podkomisji stałych: ds. nauki i szkolnictwa wyższego, ds. jakości kształcenia i wychowania, ds. młodzieży, ds. ekonomiki edukacji nauki i ds. kształcenia zawodowego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.