PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk buduje kolejne przedszkola. Będzie 400 nowych miejsc

  • jk    23 lutego 2018 - 18:40
Gdańsk buduje kolejne przedszkola. Będzie 400 nowych miejsc
Łącznie na przedszkolaków z Gdańska będzie czekało przynajmniej kilkaset miejsc więcej niż przed rokiem. (Fot. Pixabay)

Gdańscy radni jednogłośnie przyjęli uchwały dotyczące utworzenia dwóch nowych przedszkoli, które przyjmą łącznie 400 dzieci.
  • Od września przedszkolaki w Gdańsku pójdą do nowych placówek przy ul. Kolorowej oraz przy ul. Lawendowe Wzgórze.
  • Obie placówki zapewnią miejsca dla 400 dzieci.

Przedszkole nr 80 powstanie na Chełmie (przy ul. Kolorowej 14). Nowa placówka będzie sześciooddziałowa, zapewni miejsca dla 150 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Budynek przedszkola zaprojektowano jako jednokondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem. W ramach inwestycji powstaną sala zabaw, łazienki, zaplecze na pomoce dydaktyczne i leżaki oraz szatnia, a na zewnątrz plac zabaw oraz parking. Budynek w całości dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Czytaj też: Nowe miejsca i metody nauczania w przedszkolach. Pomorze stawia na... kontakt z naturą

Przedszkole na Chełmie to odpowiedź na potrzeby mieszkańców tej dzielnicy. Dziś, według danych meldunkowych, wielkość populacji dzieci w wieku od 3 do 6 lat jest tam największa spośród wszystkich dzielnic w Gdańsku - to 2789 dzieci.

Przedszkole na Lawendowym Wzgórzu

Drugie nowe przedszkole, nr 68, powstanie na Jasieniu (przy ul. Lawendowe Wzgórze 1). Dziesięciooddziałowa placówka zapewni miejsca dla 250 dzieci w wieku 3-6 lat. Jest elementem Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa. Realizowane obecnie przedszkole modułowe, o konstrukcji drewnianej, posiadać będzie wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (sala wielofunkcyjna). W ramach inwestycji powstanie również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola, zagospodarowany zostanie także teren obiektu.

Obiekt zaprojektowano w formie pawilonu przykrytego płaskim dachem, z uskokiem w centralnej jego części, wynoszącym centrale wentylacyjne ponad linię attyk.

Rośnie liczba miejsc w przedszkolach

To kolejne przedszkola, które wyrosną na mapie Gdańska. W 2017 roku oddano w użytkowanie także dwie nowe placówki tego typu - przy ul. Dąbka i ul. Damroki. Dodatkowo upubliczniono 2,5 tys. miejsc.

W nadchodzącym roku szkolnym dostępnych będzie ponad 6500 miejsc w 62 przedszkolach publicznych samorządowych (w tym 4 specjalnych) oraz przeszło 2600 miejsc w 26 przedszkolach publicznych niesamorządowych i 2 publicznych punktach przedszkolnych niesamorządowych. Łącznie na przedszkolaków z Gdańska będzie czekało przynajmniej kilkaset miejsc więcej niż przed rokiem. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Dorota, 2018-03-08 02:12:47

    Czy wiadomo kto bedzie zatrudnial nauczycieli do tych placowek? Na Dąbka wakaty rozeszły się nie wiadomo jak i gdzie- wydział edukacji nic nie wiedział o wolnych stanowiskach.