PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Głośny protest przeciwko reformie oświaty

  • PAP/JS    8 lutego 2017 - 20:09
Gdańsk: Głośny protest przeciwko reformie oświaty
Pikieta trwała około godziny (fot. JS)

• Pod Kuratorium Oświaty w Gdańsku około 50 osób, w tym bębniarze, protestowało przeciwko zmianom w systemie oświaty.
• Na 10 lutego zapowiedziano kolejny protest: rodzice mają nie posyłać dzieci do szkół.
Pikieta trwała około godziny. Protest polegał głównie na graniu na kilku dużych bębnach, tamburynach, trąbkach itp. Uczestnicy pikiety, która odbywała się przy około 7-stopniowym mrozie, przynieśli z sobą transparenty, wśród nich z napisami: "Zatrzymać edukoszmar" czy "Walczymy o dzieci i ich prawo do mądrej edukacji",

"Jesteśmy tu, bo nie zgadzamy się z reformą edukacji, która nie została poprzedzona żadnymi konsultacjami, nie została uzgodniona, zaplanowana. To wszystko jest napisane na kolanie, a dotyczy kolejnego pokolenia Polaków - naszych dzieci, ale też osób, które dzieci nie mają, ponieważ przyszli policjanci, rzemieślnicy itp. też muszą potrafić czytać i myśleć logicznie" - powiedziała Anita Czarniecka - matka gimnazjalistów zaangażowana w inicjatywę Strajk Obywatelski - Edukacja, która to grupa była organizatorem pikiety.

Emerytowana nauczycielka Elżbieta Burtan powiedziała, że przyłączyła się do protestu, bo "sprzeciwia się sposobom, w jakie nowa władza wprowadza reformy". W przypadku reformy edukacji jej zdaniem na krytykę zasługują "bardzo niedbałe, szybkie konsultacje", które poprzedziły jej wprowadzenie czy "pełne błędów, nienowoczesne i chwilami wręcz średniowieczne nowe podstawy programowe".

Organizatorzy zachęcali do udziału w proteście m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych. W zamieszczonym tam wpisie przyjęte niedawno zmiany w systemie oświaty nazywano "deformą edukacji" "Wszystkie możliwe autorytety negatywnie zaopiniowały +reformę edukacji+, sprzeciwiają się jej nauczyciele, samorządowcy oraz my" - pisali m.in. protestujący zaznaczając, że protest będzie kontynuowany. M.in. na 10 lutego inicjatywa Strajk Obywatelski - Edukacja zapowiedziała akcję pt. "Strajk Rodziców", w ramach której rodzice mają nie posyłać swoich dzieci do szkół.

Podobny protest z użyciem bębnów i innych hałaśliwych instrumentów odbył się 14 stycznia w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sturbawlana glańhełbiasta, 2017-02-10 10:08:54

    Niech Gdańsk weźmie przykład z Warszawy :-)