PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Księgowa oskarżona. Wyprowadził ponad milion zł z konta szkoły?

  • PAP/AT    21 lipca 2017 - 11:47
Gdańsk: Księgowa oskarżona. Wyprowadził ponad milion zł z konta szkoły?
Była księgowa przerabiała zapisy w elektronicznej dokumentacji księgowej i bankowej zawyżając wartość zobowiązań szkoły (fot.pixabay.com)

Była księgowaj jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku została oskarżona o wyprowadzenie z kasy placówki prawie 1,2 mln zł.
• Do 15 lat więzienia grozi byłej księgowej jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku.

• Została ona oskarżonej o wyprowadzenie z kasy placówki w okresie od kwietnia 2009 r. do lipca 2016 r. prawie 1,2 mln zł.

• Kobieta przerabiała zapisy w elektronicznej dokumentacji księgowej i bankowej zawyżając wartość zobowiązań szkoły.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

Śledczy zarzucili 56-letniej kobiecie dokonanie przestępstwa "doprowadzenia gminy miasta Gdańsk do niekorzystnego rozporządzenia mieniem".

"Kobieta przerabiała zapisy w elektronicznej dokumentacji księgowej i bankowej zawyżając wartość zobowiązań szkoły. W ten sposób wprowadzała w błąd prezydenta miasta Gdańska będącego dysponentem subwencji oświatowej, co do faktycznych zobowiązań szkoły. Wystawiane na szkołę faktury opłacała dwukrotnie. Jeden przelew wykonywała na rzecz kontrahenta, a drugi na swoje konto. Zdarzało się, że tworzyła również fikcyjne faktury, które wprowadzała do systemu księgowego" - wyjaśniła Wawryniuk.

Według śledczych, działając w ten sposób była księgowa szkoły między kwietniem 2009 r. a lipcem 2016 r. na własne rachunki bankowe przelała pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 1 mln 180 tys. zł.

Ustalono, że kobieta przeznaczała te pieniądze na własne bieżące wydatki, drobne kwoty przekazywała też członkom rodziny. Oskarżona przyznała się do winy i złożyła wyjaśnienia. Przebywa w areszcie.

Zakończyło się również śledztwo w części dotyczącej 25-letniego syna kobiety. Zarzucono mu udział w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych, w ilości ponad 16 tysięcy sztuk tabletek zawierających ecstasy. Narkotyki te znaleziono w trakcie przeszukania mieszkania oskarżonej kobiety.

Syn księgowej przyznał się do winy. Grozi mu kara do 12 lat więzienia. On także jest w areszcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.