PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk policzył, ile będzie kosztowała reforma edukacji

 • JS    21 sierpnia 2017 - 20:31
Gdańsk policzył, ile będzie kosztowała reforma edukacji
W Gdańsku trwają prace przygotowujące placówki edukacyjne do rozpoczęcia nowego roku szkolnego po wprowadzeniu reformy oświaty. (fot. pixabay.com)

Niedługo początek roku szkolnego. W gdańskich szkołach trwają prace mające na celu dostosowanie placówek do wchodzącej 1 września reformy edukacji. Łączne koszty związane z dostosowaniem obiektów oświatowych wyniosą w Gdańsku około 37 mln zł.
• Przygotowanie placówek do reformy edukacji to nie tylko prace remontowe i modernizacyjne.

• To również zakup niezbędnego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych, zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych.

 W Gdańsku trwają prace przygotowujące placówki edukacyjne do rozpoczęcia nowego roku szkolnego po wprowadzeniu reformy oświaty. Dostosowanie szkół wiąże się zarówno z pojawieniem się młodszych roczników dzieci w budynkach, w których do tej pory uczyli się gimnazjaliści, jak i wyposażeniem i dostosowaniem szkół podstawowych na przebywanie w nich kolejnych dwóch roczników dzieci (wyposażenie w pracownie przedmiotowe).

Po przeprowadzonych analizach uznano konieczność przeprowadzenia inwestycji związanych z wykonaniem remontu bądź modernizacji budynków oraz zakupem dodatkowego wyposażenia w sprzęt i pomoce dydaktyczne w przypadku 49 placówek oświatowych.

- Przeprowadzenie prac mających na celu dostosowanie szkół do skutków reformy oświatowej jest konieczne, by zapewnić młodym gdańszczanom odpowiednie warunki do rozwoju i nauki. Prace te pochłoną około 37 mln zł (bez odpraw nauczycielskich), które pochodzą z budżetu gdańszczanek i gdańszczan - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Same koszty związane z koniecznym dostosowaniem szkół do skutków zmiany zostały podzielone na kilka elementów. Jednym z nich są to remonty związane z przyjęciem uczniów w roku szkolnym 2017/2018, których koszty wyniosą ok. 4,5 mln zł (głównie sanitariaty, szatnie szkolne), oraz dodatkowo ok. 7 mln. zł za wyposażenie szkół w meble i pomoce dydaktyczne zgodnie z wytycznymi ustawowymi. Kolejnym kosztem jest przygotowanie pracowni przedmiotowych w szkołach podstawowych, wraz z niezbędnymi projektami budowlanymi, w latach 2018/2019. Wyniesie on ok. 25 mln zł (20 mln w 2018 oraz ok. 4,5 mln w 2019). Łączny koszt związany z przystosowaniem placówek edukacyjnych to około 37 mln zł.

 W ramach prowadzonych modernizacji uznane są prace projektowe i inwestycyjne związane między innymi z koniecznością zaadaptowania istniejących pomieszczeń na pracownie przedmiotowe (specjalistyczne), takie jak: pracownia fizyczna, chemiczna, językowa, informatyczna, itp. w szkołach podstawowych, w których dotychczas pracownie te nie funkcjonowały. A także przeprowadzone remonty poszczególnych pomieszczeń (w tym remonty bieżące sanitariatów), które pozwolą na dostosowanie istniejącej infrastruktury szkól do właściwego funkcjonowania placówek z uwzględnieniem potrzeb przystosowania do przyjęcia uczniów młodszych roczników.

Przygotowanie placówek do reformy edukacji to nie tylko prace remontowe i modernizacyjne. To również zakup niezbędnego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych, zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych. Zakup sprzętu oraz pomocy dydaktycznych pozwoli na realizacje procesu edukacji zgodnie z wprowadzana od  1 września.

Wartym podkreślenia jest również potrzeba rozbudowy infrastruktury na zewnątrz budynków obecnych gimnazjów oraz zespołów szkół ponadgimnazjalnych o place zabaw dedykowane uczniom najmłodszych klas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Alka, 2017-08-24 13:46:16

  Dlaczego mój komentarz został usunięty?
 • audytor, 2017-08-22 18:47:18

  Do Chudy: Te wydatki to kwoty na waciki budżetu Gdańska. Przy 2 800 mln zł dochodów te kwoty to nawet nie odchylenie statystyczne przy planowaniu budżetu. Gdańsk otrzyma z budżetu państwa w 2017 roku ponad 485 mln zl dotacji i subwencji na oświatę a te wymienione koszty to normalnie wydatki, które m...usza być co roku ponoszone bez względu czy reforma jest czy jej nie ma.  rozwiń
 • Chudy, 2017-08-22 09:43:54

  Co on opowiada. Reforma szkolna nie pociągnie za sobą wydatków finansowych dla samorządów ( miniser edukacji).