PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Rusza centrum usług wspólnych

  • JL    29 sierpnia 2016 - 10:18
Gdańsk. Rusza centrum usług wspólnych
Gdańskie Centrum Usług Wspólnych obejmie zasięgiem ponad 170 placówek oświatowych Gdańska. Fot. Pixabay.com

Jesienią rusza Gdańskie Centrum Usług Wspólnych obejmie zasięgiem ponad 170 placówek oświatowych Gdańska.
Wśród świadczonych usług znajdzie się w pierwszej kolejności obsługa finansowo-księgowa, w kolejnej kadrowo-płacowa jednostek oświatowych z wyłączeniem prowadzenia akt osobowych.
Centralizacja usług finansowo-księgowych rozpocznie się od października 2016 roku i potrwa do lipca 2017. Nowo powstałe centrum ujednolici i poprawi jakość świadczonych usług dzięki wyeliminowaniu powielanych czynności. Jego powołanie ma ustandaryzować procedury i system obsługi przy lepszej organizacji pracy i specjalizacji kadr.

Pracownikami Gdańskie Centrum Usług Wspólnych staną się dotychczasowi pracownicy jednostek oświatowych, którzy dotąd odpowiadali za sprawy z zakresu finansów i księgowości oraz kadr i płac.

– Celem projektu jest lepsze wykorzystanie potencjału pracowników, uzyskanie efektu skali oraz podniesienie jakości realizowanych usług publicznych – podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Co ważne każdy pracownik przechodzący do Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych zachowa dotychczasowe wynagrodzenie.

Utworzenie Centrum związane jest także z obowiązkową centralizacją rozliczeń podatku VAT, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że Gmina Miasta Gdańska będzie jednym podatnikiem VAT i dla całej gminy będzie jeden NIP. Powołanie Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych dla 173 jednostek oświatowych to szansa na usprawnienie zadań z zakresu finansów, księgowości i płac rozproszonych w licznych placówkach oświatowych. 

Centrum zapewni jednostkom oświatowym wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną. Wśród świadczonych usług znajdzie się prowadzeniu rachunkowości, spraw kadrowych pracowników, spraw płacowych pracowników, sporządzaniu sprawozdawczości finansowej, budżetowej, w zakresie operacji finansowych i statystycznej jednostek obsługiwanych, prowadzeniu rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS i innymi instytucjami oraz prowadzeniu obsługi prawnej jednostek oświatowych.

Centralizacja obsługi księgowo-finansowej oraz kadr i płac przyniesie wiele korzyści zarówno dyrektorom szkół, jak i pracownikom tworzącym centrum. Przekazanie zadań umożliwi szefom placówek oświatowych poświęcenie więcej czasu na zarządzanie nimi w sferze merytorycznej.

Powstanie centrum umożliwi ujednolicone procedur, podział obowiązków oraz zlikwidowanie problemu zastępstw np. w przypadku zwolnień lekarskich. Pracownicy centrum będą mieli możliwość wymiany doświadczeń i uzupełniania wiedzy poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach, a także możliwość rozwoju i ścisłej specjalizacji w wybranych obszarach.

Wprowadzony zostanie standard działania poprzez powstanie centrum kompetencyjnego skupiającego osoby posiadające specjalistyczną wiedzę. Miasto Gdańsk umocni swoja pozycję, jako pozytywnego i nowoczesnego pracodawcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • E, 2016-11-01 18:04:53

    Brawo, garstka pracowników a uczniów 150. A w księgowości co ? Oczywiście trzy panie księgowe. Jakieś jaja.
  • Bob, 2016-08-29 14:32:06

    Kiedyś to się nazywało Zespół Ekonomiki Oświaty.