PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Uczniowie będą się uczyć, jak radzić sobie z żałobą

  • PAP/AT    21 listopada 2017 - 07:26
Gdańsk: Uczniowie będą się uczyć, jak radzić sobie z żałobą
Uczniowie dowiedzą się, że żałoba jest częścią życia i dotyka również dzieci (fot.pixabay.com)

We wtorek (21 listopada) w gdańskich szkołach i przedszkolach odbędą się zajęcia dla dzieci i młodzieży, jak radzić sobie z żałobą i jak wspierać tych, których dotknęła.
• Z inicjatywy działającej przy gdańskim hospicjum fundacji w blisko stu szkołach i przedszkolach w mieście odbędą się zajęcia uczące, jak radzić sobie z żałobą i jak wspierać tych, których dotknęła.

• Zaplanowano też zbiórkę funduszy dla osieroconych dzieci.

• Zajęcia poprowadzą nauczyciele lub psycholodzy pracujący na co dzień w danych placówkach, a wcześniej odpowiednio przygotowani i wyposażeni przez Fundację w scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne.

"W czasie zajęć dzieci dowiedzą się tego, że żałoba jest częścią życia i dotyka również dzieci, że może być powodem czyjegoś smutku, a gdy ktoś ma taki trudniejszy czas, trudniejszy moment w życiu, to - po pierwsze - może prosić o pomoc dorosłych, ale wsparciem mogą być dla niego także rówieśnicy" - powiedziała Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej funkcjonującej przy gdańskim Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Jak wyjaśniła Laska, wtorkowe zajęcia poprowadzą nauczyciele lub psycholodzy pracujący na co dzień w danych placówkach, a wcześniej odpowiednio przygotowani i wyposażeni przez Fundację w scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. Pedagodzy otrzymali od Fundacji m.in. propozycje bajek, które mogą posłużyć do przeprowadzenia zajęć.

"Jedną z bajek będzie chociażby Kopciuszek, bo pojawia się w niej przecież problem osierocenia. W związku z tą bajką dzieci mogą wykonać np. zadanie, w którym otrzymają magiczną różdżkę i będą miały wymyślić dwa życzenia, dwie rzeczy - materialną i niematerialną, które mogłyby pomóc Kopciuszkowi poradzić sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znalazł. Na bazie tego ćwiczenia dzieci mogą uświadomić sobie, co jest potrzebne w takich ciężkich momentach" - powiedziała Laska.

Wśród bajek proponowanych pedagogom znalazła się też przygotowana przez pracowników Fundacji książeczka opowiadająca o osieroconym słoniku Tumbo, który - poradziwszy sobie z żałobą - wspiera innych. Zaprojektowany w pomarańczowym kolorze słonik Tumbo stał się symbolem akcji. "Wybraliśmy kolor pomarańczowy, bo jest on energetyczny, pozytywny, ciepły" - wyjaśniła Laska.

Dodała, że pedagodzy przeprowadzający zajęcia, mogą korzystać z pomysłów podsuniętych im przez Fundację, ale też wzbogacać spotkania własnymi konceptami. Przykładowo dzieci z gdańskiej Szkoły Podstawowej nr 48 zostały poproszone, aby we wtorek pojawiły się na zajęciach w strojach zawierających pomarańczowe elementy. Tego dnia na drzwiach każdej z klas pojawi się też pomarańczowe "serce życzliwości", a dzieci zostaną poproszone o wypisanie na kartkach dobrych życzeń dla innych.

Zarówno w SP 48, jak i w wielu innych placówkach biorących udział w akcji zostanie też we wtorek przeprowadzony kiermasz ciast i galaretek (pomarańczowych), z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc osieroconym dzieciom - podopiecznym fundacji. "Szkoły biorące udział w akcji otrzymały skarbonki, do których można wrzucić pieniądze. Od inwencji danej szkoły zależy, jakiego typu działania podejmie" - powiedziała Laska dodając, że zgromadzone środki posłużą do zakupu prezentów z okazji Dnia Dziecka itp. ale też ufundowaniu stypendiów na sfinansowanie lekcji angielskiego, naukę pływania czy inne zajęcia wybrane przez osierocone dziecko.

Na moment przeprowadzenia akcji wybrano 21 listopada, bo tego dnia przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nazwana "Dniem Tumbo" akcja zagości w gdańskich przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach drugi rok z rzędu. W ubiegłym roku uczniowie miejscowych szkół zebrali kwotę 26 tys. zł, które wsparły Fundusz Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga".

We wtorek po południu Fundacja Hospicyjna zaprasza także na otwarty wykład rodziców i opiekunów dzieci przeżywających żałobę. "Podczas spotkania z psycholog Agnieszką Paczkowską będzie można dowiedzieć się, jak mądrze wspierać pociechy w tej trudnej sytuacji" - poinformowała Laska wyjaśniając, że wykład odbędzie się o g. 17:30 w Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku, przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.