PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdynia: Zespół Szkół Plastycznych zostanie rozbudowany

  • PAP    2 września 2016 - 17:07
Gdynia: Zespół Szkół Plastycznych zostanie rozbudowany
Unijna dotacja, jaką otrzyma szkoła, wyniesie nieco ponad 3,8 mln zł, a realizacja całego projektu pochłonie ponad 4,6 mln zł. (Fot. Wikpedia. lic. domena publiczna)

• Dzięki dotacji przyznanej przez ministerstwo kultury z funduszy unijnych rozbudowany zostanie Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni.
• Placówka zyska m.in. salę, w której będzie można organizować wystawy, spektakle, seanse itp.
• Stosowną umowę w tej sprawie podpisano w piątek, 2 września.
Dokument podpisali w gdyńskim Zespole Szkół Plastycznych wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz dyrektor placówki Marek Lis.

Sellin poinformował, że unijna dotacja, jaką otrzyma szkoła, wyniesie nieco ponad 3,8 mln zł, a realizacja całego projektu pochłonie ponad 4,6 mln zł. Dodał, że 830 tys. zł jako wkład własny zapewni ministerstwo.

Wiceszef resortu przypomniał też w czasie uroczystości, że nowy obiekt zostanie połączony łącznikiem z dotychczasową siedzibą szkoły. W nowym budynku znajdzie się przede wszystkim duża sala, która będzie pełnić funkcję zarówno przestrzeni wystawienniczej, jak i sali kinowej oraz teatralnej.

- W ramach tego projektu przewidziano też wyposażenie obiektu w meble, sprzęt audio do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej - wyjaśnił Sellin dodając, że w obiekcie działać będzie m.in. DKF, zespół muzyczny oraz chór, prowadzone będą także spotkania literackie i zajęcia taneczne.

- Kochani plastycy, możecie rozwinąć skrzydła i swoje ambicje kulturowe rozwijać również w innych dziedzinach, być takimi multi kulturalnymi twórcami - powiedział Sellin zwracając się do uczniów, którzy brali udział w uroczystości.

Dyrektor Lis przypomniał z kolei, że placówka, którą kieruje, od lat czyniła starania o rozbudowę. Wyjaśnił, że szkoła nie dysponuje pomieszczeniem, w którym mogłaby zorganizować czy to wspólne rozpoczęcie roku szkolnego, czy jakąkolwiek inną większą imprezę lub wystawę.

Jak powiedziała PAP koordynator realizacji projektu z ramienia szkoły Natalia Gromadzka, wielofunkcyjna sala będzie miała około 800 metrów kw. powierzchni, a łącznie z pracowniami plastycznymi i zapleczem cały poziom będzie liczył ponad tysiąc metrów. Z kolei w piwnicy zorganizowany zostanie m.in. magazyn.

Gromadzka wyjaśniła też, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na realizację obiektu, a sama budowa - zgodnie z planem, ma zostać zakończona do końca 2017 roku.

Środki na inwestycję pochodzić będą z - finansowanego z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jak poinformował dziennikarzy Sellin, fundusze zostały przyznane gdyńskiemu Zespołowi Szkół Plastycznych w efekcie pierwszego konkursu, jaki w ramach tego Programu rozstrzygnął resort. Wiceminister dodał, że w konkursie tym o środki starało się około 50 podmiotów, a fundusze przyznano 18 z nich. Wśród beneficjentów - obok gdyńskiej szkoły, znalazł się jeszcze jeden podmiot z Pomorza - Bazylika Katedralna w Pelplinie.

Historia Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni sięga 1945 roku, kiedy to miejskie władze powierzyły zorganizowanie szkoły o takim charakterze przybyłemu z Wilna absolwentowi tamtejszego Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. St. Batorego, Józefowi Bodzińskiemu, Dziś placówka kształci m.in. w specjalnościach: reklama wizualna, historia sztuki, fotografia, snycerstwo, metaloplastyka, ceramika czy dekoracja wnętrz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.