PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie posłać 6-latka do zerówki - do przedszkola czy oddziału przy szkole? To decyzja rodziców

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 18:30
Gdzie posłać 6-latka do zerówki - do przedszkola czy oddziału przy szkole? To decyzja rodziców
- Wybór miejsca realizacji dalszej edukacji dzieci pozostaje w kompetencjach rodziców - podkreśliła szefowa MEN (fot.men.gov.pl)

• Nie można administracyjnie zdecydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego.
• To rodzice decydują czy 6-latek ma chodzić do "zerówki" w przedszkolu czy w oddziale przedszkolnym w szkole.
• Od września 2016 r. dotacja dla samorządów na każdego przedszkolaka zostanie podniesiona.
Nie można bez zgody rodziców administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego - uważa minister edukacji.

Minister edukacji Anna Zalewska napisała o tym w specjalnym liście do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i innych organów samorządu terytorialnego prowadzącego przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi (CZYTAJ W DZIALE MULTIMEDIA). Został on we wtorek (23 lutego) opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj też: Szkoła wraca do zerówki

Według mediów, po wejściu w życie uchwalonej w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków, część samorządów - w obliczu braku miejsc w przedszkolach - zapowiedziała, że sześciolatki na ich terenie pójdą do zerówek nie w przedszkolach, ale w szkołach.

Jak wyjaśniono w komunikacie resortu edukacji list minister jest odpowiedzią na napływające do niej liczne wnioski, postulaty i informacje rodziców dzieci w wieku przedszkolnym wskazujące na możliwość naruszenia przez samorządy przepisów ustawy o systemie oświaty.

Czytaj też: Reforma sześciolatków, Zalewska: Nauczyciele nie stracą pracy

"Wybór miejsca realizacji dalszej edukacji pozostaje w kompetencjach rodziców" - podkreśliła szefowa MEN w liście. Zalewska przypomina, że organizacja wychowania przedszkolnego należy do zadań własnych gminy. "Gminy są zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci" - podkreśliła. Zaznaczyła, że prawo oświatowe daje samorządom możliwość skorzystania z zasobów, jakimi dysponują przedszkola niepubliczne.

Szefowa MEN przypomniała także, że samorządy otrzymują na każdego przedszkolaka z budżetu państwa dotację, która od 1 września 2016 r. będzie podniesiona z 1305 do 1370 zł na dziecko. W ten sposób do samorządów trafi 1 mld 670 mln zł, czyli o 84 mln zł więcej niż wcześniej planowano.

"Niezapewnienie miejsc wychowania przedszkolnego dzieciom mającym do tego prawo, jest naruszeniem przepisów prawa" - podkreśliła szefowa MEN. Podała, że zgodnie z grudniową nowelizacją ustalenie przez radę gminy sieci publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego jest możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Dodała, że z ramienia państwa kontrolę nad działalnością samorządu z punktu widzenia legalności sprawuje wojewoda oraz, że rodzice mogą złożyć do właściwego wojewody skargę dotyczącą działalności rady gminy.Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Burmistrz, 2016-02-24 09:11:17

    To mi trochę przypomina sławne "lub czasopisma". W liście Pani Minister pojawiają się wyrazy "tym samym" w momencie przywoływania przepisu art. 14 ust. 3, który brzmi "3. Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale pr...zedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego". W liście pojawia się sformułowanie "tym samym przedszkolu, ...".  rozwiń