PARTNER PORTALU
  • BGK

Gen. Buk ma ulicę w Legionowie

  • PAP    12 października 2010 - 21:17

Generał Tadeusz Buk, który zginął w kwietniowej katastrofie pod Smoleńskiem został patronem ulicy w Legionowie.
Dotychczasowa ulica Koszarowa w Legionowie, przy której mieści się dowództwo 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, otrzymała imię gen. Tadeusza Buka, który zginął w kwietniowej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. 
Podczas wtorkowej uroczystości, zorganizowanej w związku ze świętem jednostek 1. WDZ, odsłonięto tablicę z nowym patronem ulicy. Generał dowodził dywizją zanim został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Wojsk Lądowych.

Gen. Buk dowodził największym z rodzajów sił zbrojnych od września 2009 r. Wcześniej był m.in. zastępcą dowódcy Połączonego Dowództwa do spraw Budowania Afgańskiego Systemu Bezpieczeństwa i dowódcą wielonarodowej dywizji w Iraku. Absolwent poznańskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych. Służył m.in. w pułku czołgów, batalionie desantowo-szturmowym, brygadzie kawalerii powietrznej i dywizji zmechanizowanej.

Żołnierze cenili go za wiedzę, inteligencję, zdecydowanie, charyzmę i poczucie humoru. Podwładni z szacunkiem mówili o nim czasami "Buk wojny" albo, że mają "jak u pana Buka za piecem". Gen. Buk miał 50 lat. Spoczął na cmentarzu w Spale. Pozostawił żonę i troje dzieci. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.