PARTNER PORTALU
 • BGK

Gimnazja i licea profilowane do likwidacji?

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    3 września 2015 - 07:11
Gimnazja i licea profilowane do likwidacji?

PiS chce przywrócenie edukacji powszechnej (fot.fotolia)

Likwidacja gimnazjów i profilowania w liceach oraz wprowadzenie czteroletniego nauczania początkowego - to propozycje PiS na zmianę systemu oświaty po objęciu władzy.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", głównym celem zmian ma być powrót do liceum czteroletniego i przywrócenie edukacji powszechnej (a więc zlikwidowanie możliwości wyboru przez ucznia profilu kształcenia).

Aby to osiągnąć miałby zostać wprowadzony model "trzy razy cztery". Do czwartej klasy włącznie przedłużono by wychowanie wczesnoszkolne. Kolejny - również czteroletni etap - zaczynałby się w piątej i kończył w ósmej klasie. Następnie uczniowie przechodziliby do czteroletniego liceum.

Jeśli PiS obejmie władzę, to cyklem "trzy razy cztery" prawdopodobnie zostanie objęty rocznik, który rozpocznie edukację we wrześniu 2017 r., twierdzi "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • A. Koza, 2015-09-04 03:39:54

  Podstawą dobrze zorganizowanego systemu oświaty powinno być odpolitycznienie poprzez wzmocnienie roli rodziców i finansowanie stymulujące wzrost jakości nauczania. Model 6+3+3, 8 + 4 czy 4+4+4 jest mniej istotny. Odejście od gimnazjów, na których budowę wydano ogromne pieniądze, będzie bardzo koszto...wne. To, czy je warto wydać zależy od lokalnych warunków.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-09-03 10:42:18

  Ten proponowany model organizacyjny jest do przyjęcia. Gratuluję odejścia od pomysłu powrotu do PRL-u. W szkolnej edukacji trzeba jednak zmienić relacje: uczeń - koledzy - nauczyciele - środowisko - dorobek cywilizacyjny (w tym naukowy). Zmiana relacji i odkłamanie ich będzie dopiero istotną reformą... szkolnej edukacji. Trzeba jak najszybciej zacząć przygotowywać dziś małe i starsze dzieci do jak najowocniejszego wykorzystywania ich potencjałów (we współpracy z innymi), nie kiedyś, od jutra. Nasze polskie nędzne zarobki są zawinione w dużym stopniu przez zaniechanie reformy szkolnej edukacji. To co dotychczas w III RP robiono, to było pozorowanie zmian i zmienianie nie tego co należy.  rozwiń
 • Wyborca, 2015-09-03 10:37:58

  I między innymi za to głosujemy na PIS!!! Żeby w końcu było normalnie!!!