PARTNER PORTALU
 • BGK

Gimnazja: naprawić czy likwidować?

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 listopada 2012 - 07:25
Gimnazja: naprawić czy likwidować?

Gimnazja, które miały być sposobem na poprawę jakości polskiej edukacji, budzą emocje większe niż 13 lat temu, kiedy je wprowadzano.
Oświatowa ślepa uliczka. Przechowalnia. Klatka dla nabuzowanych hormonami małolatów. Kwestia gimnazjów znów wróciła do debaty publicznej - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Miało być pięknie. Wprowadzając w 1999 r. w ramach wielkiej reformy oświatowej gimnazja do systemu szkolnego, mówiło się wiele o poprawie wykształcenia (wydłużenie obowiązkowej edukacji o rok) i wyrównywaniu szans dzieci z różnych środowisk.

Tymczasem dzieci w gimnazjum są przytłoczone i po prostu zamęczane. Nie są zdolne do jakiegokolwiek wysiłku umysłowego, jakiegokolwiek skupienia.

Co prawda poprawiliśmy średnią, ale nie mamy mocnej elity. Być może nasz hydraulik będzie miał najlepszą orientację w geografii wśród wszystkich hydraulików na świecie, ale dramatycznie brakuje nam młodych ludzi na tyle intelektualnie zbornych, aby za kilka lat budować nam mosty, pisać programy czy leczyć - uważa „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • podpisałem, 2012-11-18 21:43:26

  Kiedy powstawały gimnazja, protestowali tylko nauczyciele. Gdzie wtedy byli mądrale z Gazety Prawnej? Teraz możecie gimnazja zlikwidować, ale co zrobicie z młodzieżą? Przecież przezorni wójtowie już dawno szkoły na wsi polikwidowali, aby nie mieć wydatków! Uczniowie na bruk (potem do kryminału) i na...uczyciele na bruk.  rozwiń
 • nn, 2012-11-16 20:54:06

  czym predzej to nalezy zlikwidowac kuratoria i sitwe w gminach - likwidacja gimnazjum to okazja do likwidacji szkol i pozbycia sie wydatkow na ich prowadzenie oraz koniecznosci wyplaty pensji dla nauczycieli - zamiast dofinansowac oswiate probuje sie zaoszczedzic na tych, ktorzy i tak sie nie obroni...a - chory pomysl, chore panstwo!!! banda pseudointeligentow od pługa dorwala sie do koryta i sie szarogęsi!! tfu!!  rozwiń
 • andrzej, 2012-11-16 19:03:20

  Likwidacja gimnazjum i wydłużenie szkoły średnij