Gimnazja: naprawić czy likwidować?

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 16-11-2012
  • drukuj
Gimnazja, które miały być sposobem na poprawę jakości polskiej edukacji, budzą emocje większe niż 13 lat temu, kiedy je wprowadzano.
Gimnazja: naprawić czy likwidować?

Oświatowa ślepa uliczka. Przechowalnia. Klatka dla nabuzowanych hormonami małolatów. Kwestia gimnazjów znów wróciła do debaty publicznej - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Miało być pięknie. Wprowadzając w 1999 r. w ramach wielkiej reformy oświatowej gimnazja do systemu szkolnego, mówiło się wiele o poprawie wykształcenia (wydłużenie obowiązkowej edukacji o rok) i wyrównywaniu szans dzieci z różnych środowisk.

Tymczasem dzieci w gimnazjum są przytłoczone i po prostu zamęczane. Nie są zdolne do jakiegokolwiek wysiłku umysłowego, jakiegokolwiek skupienia.

Co prawda poprawiliśmy średnią, ale nie mamy mocnej elity. Być może nasz hydraulik będzie miał najlepszą orientację w geografii wśród wszystkich hydraulików na świecie, ale dramatycznie brakuje nam młodych ludzi na tyle intelektualnie zbornych, aby za kilka lat budować nam mosty, pisać programy czy leczyć - uważa „Dziennik Gazeta Prawna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kiedy powstawały gimnazja, protestowali tylko nauczyciele. Gdzie wtedy byli mądrale z Gazety Prawnej? Teraz możecie gimnazja zlikwidować, ale co zrobicie z młodzieżą? Przecież przezorni wójtowie już dawno szkoły na wsi polikwidowali, aby nie mieć wydatków! Uczniowie na bruk (potem do kryminału) i na...uczyciele na bruk. rozwiń

podpisałem, 2012-11-18 21:43:26 odpowiedz

czym predzej to nalezy zlikwidowac kuratoria i sitwe w gminach - likwidacja gimnazjum to okazja do likwidacji szkol i pozbycia sie wydatkow na ich prowadzenie oraz koniecznosci wyplaty pensji dla nauczycieli - zamiast dofinansowac oswiate probuje sie zaoszczedzic na tych, ktorzy i tak sie nie obroni...a - chory pomysl, chore panstwo!!! banda pseudointeligentow od pługa dorwala sie do koryta i sie szarogęsi!! tfu!! rozwiń

nn, 2012-11-16 20:54:06 odpowiedz

Likwidacja gimnazjum i wydłużenie szkoły średnij

andrzej, 2012-11-16 19:03:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE