PARTNER PORTALU
  • BGK

Gimnazja w Piekoszowie zostają. Wójt poszuka kasy gdzie indziej

  • PAP    20 stycznia 2014 - 19:47

Wójt Piekoszowa (Świętokrzyskie) podczas poniedziałkowej sesji zrezygnował z poddania pod głosowanie radnych uchwał o likwidacji dwóch z czterech gimnazjów w gminie. Likwidacja szkół miała przynieść oszczędności zadłużonemu na 36 mln zł samorządowi.
Oszczędności powstałe po likwidacji placówek, miały być elementem planu naprawczego finansów gminy, którego wdrożenie pozwoliłoby na uzyskanie przez samorząd pożyczki z budżetu państwa, na spłatę części zobowiązań.

Wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek powiedział, że zdecydował się wycofać uchwały, bo przeciwni likwidacji szkół byli mieszkańcy gminy. "Dostałem wiele listów oraz e-maili w tej sprawie. Poza tym, po ostatnim spotkaniu z dyrektorami wszystkich szkół w gminie ustaliliśmy, że znajdą oszczędności w bieżącym finansowaniu swoich placówek. Wykazali, że są w stanie zaoszczędzić od miliona do półtora miliona złotych" - tłumaczył.

Piątek dodał, że w wyniku zlikwidowania gimnazjów w Jaworzni i Łosieniu budżet gminy zyskałby w 2014 roku 350 tys. zł, a w 2015 r. - 650 tys. zł oszczędności.

Gmina Piekoszów opracowała plan naprawczy, który jest konieczny do starania się o pożyczkę. Jego ostatnia wersja została jednak odrzucano przez Ministerstwo Finansów, które nakazało bardziej restrykcyjne oszczędności.

"Resort wspierając gminę musi mieć pewność, że te pieniądze będą dobrze spożytkowane, dlatego w programie naprawczym musimy wykazać oszczędności, także w wieloletnim programie finansowym samorządu" - tłumaczył Piątek.

Aby uzyskać dodatkowe środki, wójt planuje ograniczyć wynagrodzenie m.in. pracowników ośrodka pomocy społecznej oraz połączyć bibliotekę i gminny ośrodek kultury.

14 mln zł pożyczki, o jakie zabiega gmina, miałoby zostać spłacone do 2025 r. Z pieniędzy zostałyby uregulowane tzw. zobowiązania wymagalne - zaległości wobec ZUS, urzędu skarbowego czy wobec firm, wykonujących zlecenia samorządu.

Nowy plan naprawczy musi być najpierw zaakceptowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Prawdopodobnie nie uda się uzyskać pożyczki - jak zakładano wcześniej - w pierwszym kwartale roku.

Plan oszczędnościowy, zakładający m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych, wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania przewozów komunikacji miejskiej, gmina Piekoszów realizuje od wiosny 2013 r.

Piątek został wójtem Piekoszowa w listopadzie ub.r. po przedterminowych wyborach. Byłego reprezentanta Polski w kolarstwie szosowym w wyborach poparło PiS.

Przeprowadzenie głosowania było konieczne, po sierpniowym referendum, w którym mieszkańcy zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy i podejrzanego o korupcję wójta. Od kwietnia ub. r., prokuratura przestawiła Tadeuszowi D. 16 zarzutów, głównie korupcyjnych. W tej sprawie zarzuty usłyszało łącznie 12 osób.

Gminę Piekoszów, sąsiadującą od zachodu z Kielcami, zamieszkuje ok. 15 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.