PARTNER PORTALU
  • BGK

Gimnazjaliści i licealiści w badaniach. Dwa światy

  • aw/PAP    2 grudnia 2015 - 16:52
Gimnazjaliści i licealiści w badaniach. Dwa światy
Dla gimnazjalistów szkoła jest często całym życiem (fot.fotolia)

Gimnazjaliści są zawieszeni między dzieciństwem, a dorosłością, liczy się dla nich tylko tu i teraz, licealiści określają się po stronie dorosłości, przy podejmowaniu aktywności myślą o niej w kontekście przyszłości - wynika z badania Millward Brown.
Jak zauważyła współautorka badania Marta Byrska, czas gimnazjum to czas fizycznej przemiany z dziecka w dorosłego.

Teraźniejszość kontra przyszłość

"Gimnazjalista jest jak hybryda zawieszona między dzieciństwem, a dorosłością" - podkreśliła. Według niej, to właśnie to zawieszenie jest źródłem wielu napięć w kontaktach z rodzicami, czy ze szkołą, gdyż raz oczekuje się od nich dorosłych, a raz dziecięcych zachowań.

Gimnazjalista ma potrzebę otaczania się rówieśnikami, wspólnego przechodzenia przez "czas przepoczwarzania się" - dodała. U chłopców liczy się ekipa, czyli grupa rówieśników, najczęściej mieszkających w pobliżu; mogą oni mieć bardzo różne zainteresowania.

Dla dziewcząt najważniejsza jest BFF (od angielskiego Best Friends Forever), najlepsza przyjaciółka, przy czym, choć deklarują one sobie i innym, że to przyjaźń na zawsze, może trwać tylko kilka miesięcy. Jak zaznaczyła badaczka, czas nauki w gimnazjum to okres, kiedy młodzi ludzie koncentracją na bieżących problemach, przyszłość to dla nich odległy abstrakt.

Z kolei licealiści - według Byrskiej - określają się po stronie dorosłości rozumianej, jako dojrzałość, zaradność, a często wręcz stateczność. Odcinają się od swojej gimnazjalnej niedojrzałości, swoje nowe "ja" tworzą w kontrze do swojego "ja" gimnazjalnego.

Jak mówiła badaczka, czas nauki w liceum to czas staranniejszego doboru znajomych i zainteresowań. "To czas myślenia o podejmowanych aktywnościach w odniesieniu do przyszłości" - powiedziała. "Licealista potrzebuje wiedzy użytecznej. Pyta dlaczego ma się czegoś uczyć, do czego będzie mu to potrzebne. Ma też świadomość swoich mocnych i słabych stron" - dodała.

"Licealista wpisuje szkołę w cały kontekst swojego życia. Szkoła i nauka są tylko jednymi z elementów życia, obok życia towarzyskiego, rodzinnego, obok zainteresowań czy podejmowania pierwszych prac i nie mogą z nimi konkurować. Ideałem dla licealistów, jest ktoś, kto potrafi +ogarniać+, czyli zarządzać wszystkimi aktywnościami swojego życia na równi. Znajduje czas na każdą z nich i nie zaniedbuje żadnej z nich. Nie ma +szacunu+, dla kogoś kto, kto tylko się uczy" - podkreśliła Byrska.

Licealiści bardziej świadomi swoich oczekiwań

Według niej, licealiści w większym stopniu niż gimnazjaliści potrafią zarządzać swoimi aktywnościami i robią to.

"Na przykład zarządzają swoją frekwencją. Uznają, że czasami lepiej jest nie iść do szkoły i pouczyć się w domu, bo będzie to - ich zdaniem - bardziej skuteczne i użyteczne" - powiedziała Byrska. Jej zdaniem, bierze się to m.in. stąd, że mają więcej możliwości porównania tego jak jest uczony w szkole np. z dodatkowymi zajęciami lub kursami przygotowującymi do matury, czy w wykładami dostępnymi na YouTube. "Bywa, że szkoła wypada blado w takim porównaniu" - zaznaczyła badaczka. Według niej, dla licealistów jest tylko jednym z miejsc i źródeł wiedzy.

Tymczasem - jak mówiła badaczka - dla gimnazjalistów szkoła jest instytucją totalną. "Nie ma dla nich nauki poza szkołą. Uczą się z podręcznika tak jak przykazano, uczą się tak jak pani w szkole powiedziała" - powiedziała.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.