Gimnazjaliści na uniwersytecie

Jak negocjować z ojcem, żeby kupił nam tablet, dlaczego bardziej ufamy gestom niż słowom, dlaczego kobiety w różnych kulturach są dyskryminowane - tego będzie mógł się dowiedzieć gimnazjalista, który skorzysta z nowej inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Gimnazjaliści na uniwersytecie

Uniwersytet Śląski Młodzieży to kolejne przedsięwzięcie edukacyjne uczelni, kierowane nie do studentów. Kształci już ona m.in. seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci od 5. roku życia w Uniwersytecie Śląskim Dzieci. Uniwersytet Trzeciego Wieku ma ponad 2 tys. słuchaczy, do UŚD zaś zapisało się dotychczas już ponad 700 dzieci.

"W ten sposób rozumiemy ideę uniwersytetu otwartego, który nie tylko czeka na kandydatów, ale oferuje swoją kadrę, umiejętności i bazę również tym, którzy studentami nie są, a może nawet nigdy nie będą" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek.

"W obecnym systemie edukacji uczeń jest zmuszony do podejmowania kluczowych decyzji zawodowych już na etapie szkoły średniej, kiedy to wybór specjalizacji określa już w pewien sposób kierunek studiów.Oczywistym jest, że w tak młodym wieku brakuje doświadczenia i przygotowania, by świadomie podjąć taką decyzję. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa to ułatwi" - dodał.

Gimnazjaliści będą poszerzać swoją wiedzę na 3 wydziałach w ramach 15 pracowni. I tak na Wydziale Teorii i Doświadczenia będzie działać m.in. pracownia ewolucji - gdzie będzie można się dowiedzieć, skąd się wziął człowiek, czy technologii życia, gdzie dyskutowana będzie coraz większa symbioza człowieka i technologii.

Na Wydziale Komunikacji i Języka działać będą pracownie technik negocjacji i mediacji, języka polityki i reklamy czy odmian współczesnego języka. Uczestnicy dowiedzą się np. jak rozmawiać z nauczycielem i gadać z kumplem, by zachęcić go do obejrzenia nowego filmu w kinie.

Na Wydziale Działań Publicznych i Aktywności Społecznych w pracowni dziennikarstwa i nowych mediów gimnazjalista dowie się, czy prasa papierowa i reportaż umierają oraz jak można manipulować wizerunkiem, np. polityka.

Uniwersytet Śląski w Katowicach to jedna z największych polskich uczelni. Działa od 1968 r. Na 12 wydziałach kształci obecnie prawie 40 tys. studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE