PARTNER PORTALU
  • BGK

Gimnazjaliści nie wiedzą, co powoduje raka

  • Rynek zdrowia/Dziennik Zachodni    2 grudnia 2014 - 13:38
Gimnazjaliści nie wiedzą, co powoduje raka

fot.fotolia

W ramach rozpoczynającej się kampanii „Rakoobrona” 1,5 tys. gimnazjalistom zadano pytania na temat chorób nowotworowych. Okazało się, że wiedzą żenująco mało.
o piąty uczeń gimnazjum uzależniony jest od papierosów. Co gorsza, wielu młodych ludzi uważa, że nie ma sensu przejmować się potencjalną chorobą, dla nich to zbyt odległa przyszłość - tak wynika z danych Fundacji Rosa i Fundacji Onkologiczna Dum Spiro-Spero.

Te instytucje organizują skierowaną do młodzieży kampanię "Rakoobrona". Chcą zwrócić uwagę na czynniki, które są przyczyną zachorowań na raka płuc, szyjki macicy oraz raka skóry.

W ramach kampanii przepytano 1,5 tys. gimnazjalistów sprawdzając w ten sposób ich wiedzę na temat raka. Prawie 85 proc. uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, deklarowało, że wie, czym jest rak płuca, ale tylko 58,2 proc. z nich potrafiło prawidłowo wskazać przyczyny tego nowotworu.

Wyniki ankiet pokazują, że w Polsce brakuje edukacji w zakresie profilaktyki nowotworowej. Tymczasem wiedza o przyczynach i zapobieganiu nowotworom może uchronić młodych ludzi przed zachorowaniem w przyszłości.

Aby wypełnić tę lukę powstał właśnie program "Rakoobrona", który działa w szkołach w całej Polsce. Skierowany jest do ludzi w wieku od 14 do 19 lat. W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne w szkołach. Dodatkowo organizatorzy "Rakoobrony" do szkół, które wyraziły na to chęć, przesyłają bezpłatne materiały edukacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.