Gimnazjaliści są niedouczeni

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 09-03-2012
  • drukuj
Mimo reformy programu gimnazjaliści wciąż mają potężne problemy z matematyką. I nie tylko z nią.
Gimnazjaliści są niedouczeni
Kłopoty z argumentowaniem i rozwiązywaniem niestandardowych zadań matematycznych, z wyobraźnią przestrzenną. Nieczytanie lektur i problemy z pisaniem – próbny test gimnazjalny obnaża słabość uczniów, którzy pierwsi kończą zreformowane gimnazjum – podaje „Rzeczpospolita”.

Instytut Badań Naukowych na grupie blisko 7 tys. uczniów przeprowadził diagnozę kompetencji gimnazjalistów. Okazuje się, że najwięcej trudności sprawiły im te zagadnienia, z którymi dzięki reformie kształcenia mieli sobie radzić lepiej.

W części przyrodniczej średni wynik uzyskany z chemii, fizyki czy biologii oscylował w okolicach 50 proc. możliwych do zdobycia punktów.

Na 23 zadania matematyczne w aż 12 przypadkach ponad połowa uczniów rozwiązała zadanie źle lub nie zdobyła maksymalnej liczby punktów. Nawet na najprostszym zadaniu poległo 18 proc. badanych gimnazjalistów.

Wyniki próbnego testu z polskiego wskazują, że gimnazjaliści nie czytają lektur i mają problem z pisaniem – pisze „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nauczycieli matematyki jest dostatek. Dlaczego więc pozwala się jednemu nauczycielowi pracować w trzech szkołach? Razem często przeszło dwa etaty. Jeżdzi taki od szkoły do szkoły. Spóźnia się bo przerwę 10 minutową ma na przejazd często kilkunastu kilometrów. Wyjeżdża wcześniej bo nie chce się spóźn...ić do następnej szkoły. Jak ma się znajomości to ma się pracę nawet w kilku szkołach. Liczy się kasa a nie to co z tego mają uczniowie. Ja szukam pracy. rozwiń

naucz. matematyki, 2012-03-09 18:49:58 odpowiedz

Coś takiego? Usmiać się można,prawdaż? To sa jaja...

Krawczyk, 2012-03-09 11:53:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE