PARTNER PORTALU
  • BGK

Gimnazjaliści zdają egzamin

  • PAP    24 kwietnia 2012 - 10:34
Gimnazjaliści zdają egzamin

Około 411 tys. uczniów III klas z ponad 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną.
W środę uczniowie będą pisać test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w czwartek – test z języka obcego.

„Jest spokojnie, wszystko odbywa się zgodnie z procedurami” – powiedziała we wtorek tuż przed rozpoczęciem egzaminu rzeczniczka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.

Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i zdaje egzamin gimnazjalny w nowej formule – po raz pierwszy wyodrębnione zostały zadania z języka polskiego i matematyki, po to, by można było osobno ocenić umiejętności i wiedzę z tych przedmiotów.

Wszystkie części egzaminu rozpoczynają się o godz. 9. Na egzaminie z wiedzy humanistycznej, uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie (będą mieli godzinę na jego rozwiązanie). Następnie będą mieli przerwę, po której przystąpią do bloku zadań z języka polskiego (ta część egzaminu potrwa półtorej godziny). Uczniowie z dysfunkcjami mogą mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków.

Środowy egzamin też będzie składał się z dwóch bloków. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki.

W czwartek egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach: obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.

Uczniowie w całym kraju będą pisali takie same testy. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie – 4, 5 i 6 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.

<!-- pagebreak //-->

Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.