PARTNER PORTALU
  • BGK

GIODO nagrodził inicjatywy edukacyjne z zakresu ochrony danych

  • PAP    28 maja 2015 - 15:05

Celem konkursu organizowanego przez GIODO "Twoje dane - Twoja sprawa" było upowszechnianie wśród uczniów i nauczycieli wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności.
W konkursie oceniano zgłoszone do niego inicjatywy edukacyjne realizowane przez szkoły i ośrodki doskonalenia nauczycieli.

"Młodych ludzi trzeba uczyć wyznaczania granic swojej prywatności, np. tego, jakie informacje, komu i po co mogą udostępniać" - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami GIODO dr Edyta Bielak-Jomaa.

Jak wskazała, chodzi np. o edukowanie o tym, czego nie warto zamieszczać w internecie; uświadamianie, że treści, które tam trafią, nie jest łatwo usunąć; że działalnie w sieci pozostawia ślady.

Bielak-Jomaa oceniła, że choć młodzież świetnie porusza się w wirtualnym świecie i wielu dorosłych mogłoby się od niej uczyć biegłości w korzystaniu z nowych technologii, to nadal rolą dorosłych jest uczenie o istniejących zagrożeniach.

Szkoły zainteresowane tematem

W opinii GIODO świadomość problematyki danych osobowych stopniowo jest coraz większa zarówno u uczniów, jak i nauczycieli, którzy coraz chętniej podejmują tę problematykę w ramach zajęć oraz spotkań z rodzicami. Nadal jednak jest jeszcze wiele to zrobienia w tej kwestii.

W konkursie, jak podała Bielak-Jomaa, zgłoszono ok. 500 inicjatyw, w wyniku których zaangażowanych było ok. 3 tys. nauczycieli i 30 tys. uczniów.

"Konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem, biorąc pod uwagę niełatwą tematykę, której dotyczy" - oceniła. Jak zaznaczyła, przedsięwzięcie jest dobrym zaczątkiem do dalszych wspólnych działań z placówkami edukacyjnymi, tym bardziej że przychylnie odnoszą się do niego organy je prowadzące i nadzorujące, m.in. ministerstwo edukacji narodowej i kuratoria.

Wygrało warszawskie gimnazjum

Pierwsze miejsce i "Złote Pióro Programu" zajęło gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie. Drugie miejsce zajął Zespół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu, a trzecie - Zespół Szkolno -Przedszkolny w Binarowej im. Króla Kazimierza Wielkiego.

Wyróżnienia otrzymali: Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, Gimnazjum nr 119 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Gimnazjum im. Jana Benedykta Solfy w Trzebielu, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary - Malewskiej w Olsztynie, Szkoła Podstawowa w Kroczycach i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach.

Podczas uroczystej gali w Warszawie wręczono także nagrody za najciekawsze infografiki na temat ochrony prywatności i danych osobowych przygotowane przez uczniów. Oprócz pierwszego miejsca przyznano także ex aequo trzy drugie miejsca, trzy trzecie lokaty oraz dodatkowe wyróżnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: