PARTNER PORTALU
  • BGK

GIODO nauczy ochrony danych

  • AT    1 sierpnia 2012 - 19:07
GIODO nauczy ochrony danych

GIODO zaprasza nauczycieli zainteresowanych podniesieniem swoich kompetencji związanych z nauczaniem prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.
Ogólnopolski Program Edukacyjny „Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” jest przedsięwzięciem realizowanym pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka od roku 2009 przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Gliwicki Ośrodek Metodyczny.

Czytaj też:W samorządach dochodzi do naruszeń praw pracowniczych

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli, szkół podstawowych oraz gimnazjów o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Czytaj też: Dane wrażliwe bardziej anonimowe

Jednym z jego etapów jest przeszkolenie i wyposażenie kadry pedagogicznej szkół w pakiety edukacyjne zawierające m.in. materiały informacyjne dotyczące zasad ochrony danych osobowych, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i pomoce dydaktyczne, służące realizacji programu, jak również przygotowanie nauczycieli do kształtowania świadomych, odpowiedzialnych  i otwartych postaw wśród uczniów i uczennic w wieku 7-16 lat.

Kolejnym elementem programu jest prowadzenie w szkołach, zajęć związanych z tematyką ochrony danych osobowych m.in. na lekcji wychowawczej, historii, języka angielskiego, informatyce czy wos, oraz aktywne uczestnictwo uczniów i nauczycieli w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Cele programu zgodne są z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

Ponadto program ten wpisuje się w idee kompetencji kluczowych (kompetencje społeczne i obywatelskie) zapisane w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE).

Program „Twoje dane – twoja sprawa...”  skierowany jest do nauczycieli i pedagogów szkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w całej Polsce. Mogą do niego przystąpić szkoły podstawowe i gimnazja oraz placówki doskonalenia nauczycieli.

Mając na uwadze  dotychczasowe pozytywne doświadczenia związane z realizacją programu, jak również dążąc do upowszechnienia wiedzy o ochronie danych osobowych wśród dzieci i młodzieży,  po raz pierwszy w roku szkolnym 2012/2013, obok placówek doskonalenia nauczycieli, do programu mogą bezpośrednio przystąpić szkoły podstawowe i gimnazja - informuje GIODO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.