PARTNER PORTALU
  • BGK

GIODO, Twoje dane -Twoja sprawa: Uczniowie mogą nauczyć się jak dbać o swoje dane osobowe

  • PAP/AT    29 września 2016 - 12:08
GIODO, Twoje dane -Twoja sprawa: Uczniowie mogą nauczyć się jak dbać o swoje dane osobowe
Akcja GIODO skierowana jest zarówno do szkół podstawowych, gimnazjów jak i szkół ponadgimnazjalnych (fot.pixabay.com)

• Do 30 września szkoły mogą zgłaszać się do prowadzonego przez GIODO programu "Twoje dane - Twoja sprawa". 
• Program ma przybliżyć dzieciom i młodzieży zarówno problematykę, jak i zagrożenia wynikające z udostępniania swoich danych.
• To już siódma edycja, rocznie w programie bierze udział kilkaset placówek.
Jak informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) głównym celem programu "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli" jest edukacja zarówno nauczycieli jak i uczniów w zakresie skutecznej ochrona danych osobowych.

Akcja skierowana jest zarówno do szkół podstawowych, gimnazjów jak i szkół ponadgimnazjalnych - chodzi o prowadzenie różnego rodzaju zajęć, warsztatów, apeli czy organizowanie konkursów dotyczących prywatności i eliminowanie zagrożeń związanych z udostępnianiem danych osobowych.

Z danych GIODO wynika, że rocznie do programu przystępuje ponad 250 placówek, realizuje go ok. 4000 nauczycieli oraz 30 000 uczniów w Polsce. "Z naszych doświadczeń wynika, że program od wielu lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas lekcji, pogadanek oraz przy wykorzystaniu gier i zabaw" - ocenia dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Czytaj też: Zdublowane numery dowodów osobistych – wiceminister potwierdza

Jedną ze szkół, która już od czterech lat uczestniczy w programie, jest Szkoła Podstawowa nr. 132 w Warszawie. Kierowniczka świetlicy w placówce Joanna Krzemińska podkreśla, że tego typu tematyka jest szczególnie ważna teraz, kiedy coraz więcej i coraz młodsze dzieci korzystają z internetu.

"Konieczne jest uświadamianie zarówno im, jak i ich rodzicom, że w wirtualnym świecie mogą też czyhać różnego rodzaju zagrożenia. Już kilkuletnie dzieci mają swoje konta na portalach społecznościowych i udostępniają swoje zdjęcia. Muszą mieć więc świadomość co z tego może wynikać, jak powinny się chronić przed osobami, które mogą próbować ich dane wykorzystywać. W końcu - co to są nasze dane i, że dane to też wizerunek" - powiedziała Krzemińska.

Szkoła, w której pracuje, organizuje dla dzieci różnego rodzaju akcje, konkursy, są też specjalne zajęcia. "Temat ochrony danych był poruszany także na pikniku rodzinnym bo chcemy trafiać nie tylko do dzieci ale też do rodziców" - dodała.

Czy program spełnia swoje zadanie? "Dwa lata temu wyszliśmy z grupką dzieci poza szkołę; miały zwykłych przechodniów namawiać do tego, by chronili dane. Udało się, potrafiły własnymi słowami mówić o zagrożeniach, zachęcać, radzić. To moim zdaniem świadczy o sukcesie akcji. Także w rozmowie z nami nasi uczniowie udowadniają, że w tej tematyce są świadomi, zdają sobie sprawę z zagrożeń" - zaznaczyła.

Informacje o akcji i specjalny formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod linkiem www.giodo.gov.pl/giododzieciom. Patronat honorowy nad programem sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.