PARTNER PORTALU
  • BGK

Głodówki w obronie szkoły ciąg dalszy

  • PAP    15 kwietnia 2013 - 19:12

Władze gminy Darłowo nie porozumiały się z kobietami głodującymi w obronie zlikwidowanego zespołu szkół w Dąbkach. Protest trwa od 5 kwietnia. Obecnie uczestniczą w nim cztery panie.
W poniedziałek występujący w imieniu gminy radny Jerzy Krzyżanowski przedstawił głodującym wniosek wójta o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Wójt chce ją przeprowadzić w sobotę 20 kwietnia w Zespole Szkół Społecznych w Jeżyczkach. Posiedzenie ma być publiczną debatą "Oświata w gminie Darłowo - szkoła w Dąbkach". Głos mają zabrać m.in. dyrektorzy wszystkich funkcjonujących w gminie szkół, sołtysi i przedstawiciel protestujących.

W proponowanym porządku obrad nie ma punktu dotyczącego uchylenia przyjętych 5 kwietnia uchwał o likwidacji szkoły podstawowej i gimnazjum w Dąbkach, czego od początku protestu domagają się głodujące. Wójt proponuje radnym, aby rozpatrzyli skargi rodziców oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego na te uchwały. Rada miałaby się również zapoznać z ofertą Stowarzyszenia Rozwoju Szkoły "Szansa" w Jeżyczkach dotyczącą przejęcia placówek w Dąbkach.

Rada miałaby też dokonać zmian w budżecie na bieżący rok, z uwzględnieniem kosztów protestu głodowego kobiet.

W uzasadnieniu wniosku o zwołanie sesji wójt Franciszek Kupracz napisał m.in., że "nie widać perspektyw zakończenia protestu, dlatego oficjalne, publiczne rozpatrzenie spraw związanych z wykonaniem zadania gminy w zakresie oświaty jest pilne". Zaapelował w piśmie do kobiet "o przerwanie protestu, opuszczenie urzędu gminy celem umożliwienia normalnego jego funkcjonowania".

Głodujące kobiety uznały działania wójta za bulwersujące. Jedna z protestujących, Joanna Noworolnik, powiedziała w poniedziałek PAP, że nie dość, że sesja ma być zwołana w późnym terminie, to jeszcze nie będzie dotyczyć zasadniczego postulatu. "Nie przerywamy protestu. Zostajemy w urzędzie, bo nie mamy innego wyjścia" - zadeklarowała.

Radny Jerzy Krzyżanowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że nadal będzie starał się doprowadzić do porozumienia z głodującymi kobietami i zakończenia protestu.

Głodówka rozpoczęła się 5 kwietnia.

Czytaj też: Trwa głodówka w obronie szkoły

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • bezRadny, 2013-04-16 09:50:53

    a gdzie w tym tragicznym konflikcie jest wojewoda!? skandal, gmina darłowo nie od dziś sygnalizuje ogromne problemy, zarówno organ uchwałodawczy jak i wykonawczy wołają o pomstę do nieba. Ta gmina jest wzorcowym przykładem jak zły jest system samorządów terytorialnych, czas na zmiany!