PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina dostanie wolną rękę w dowozie uczniów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 kwietnia 2011 - 06:32
Gmina dostanie wolną rękę w dowozie uczniów

Wójt na prośbę rodziców będzie mógł zapewnić ich dzieciom dowóz do szkoły niezależnie od odległości. Dowożący je we własnym zakresie rodzice dostaną zwrot kosztów, jeżeli podpiszą umowę z gminą.
Od września 2012 r. samorządy będą mogły organizować transport dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Dziś powinny się zakończyć konsultacje – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gminy będą więc swobodniej decydować o możliwości dowożenia dzieci do szkół lub przedszkoli. Wystarczy, że rodzice o taką pomoc zwrócą się do wójta lub dyrektora szkoły.

Z proponowanej zmiany zadowolony jest Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. Jego zdaniem zmiana w tym zakresie powinna zostać niezwłocznie wprowadzona.

Nowelizacja zmienia też sposób zwrotu kosztów przejazdów organizowanych przez rodziców dziecka, gdy nie korzysta ono z bezpłatnego transportu zapewnianego przez gminę. Obecnie ustawa nakładana na gminy obowiązek zwrotu kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

Obecnie jeśli droga uczniów klas 0 – IV z domu do najbliższej podstawówki przekracza trzy kilometry, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka. Z kolei w przypadku uczniów klas V – VI droga powinna mieć cztery kilometry.

Gminom, które organizowały dowóz, mimo że ta odległość była mniejsza, regionalne izby obrachunkowe zarzucały niegospodarność. Izby przyznają, że do wejścia w życie tych zmian gminy nie mogą organizować krótszych dowozów. Wójt może narazić się wtedy nawet na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.