PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina Mrozy: Strajk pracowników niepublicznej szkoły. Walczą o zaległe wypłaty i budynek

 • AW    26 czerwca 2017 - 17:30
Gmina Mrozy: Strajk pracowników niepublicznej szkoły. Walczą o zaległe wypłaty i budynek
Federacja napisała apel do radnych gminy Mrozy o przekazanie stowarzyszeniu na własność budynku i placu szkolnego i zbiera pod nim podpisy (fot.obywateledecyduja.pl)

Spór między burmistrzem gminy Mrozy a stowarzyszeniem prowadzącym niepubliczną szkołę przybiera na sile. Mimo wyroku sądu stowarzyszenie nie dostało dotacji od gminy, a nauczyciele wypłat. Pomoże strajk okupacyjny? Zdaniem Federacji Inicjatyw Oświatowych byłoby dobrze, aby sprawa Lipin rozpoczęła powszechną debatę poświęconą mieniu wiejskiemu i dobru wspólnoty lokalnej na wsi.
• Nauczyciele i pracownicy szkoły w Lipinach w gminie Mrozy strajkowali domagając się od burmistrza wypłaty zaległych wynagrodzeń.

• Gmina mimo wyroku sądu nie wypłacała przez blisko rok dotacji stowarzyszeniu prowadzącemu szkołę.

• Stowarzyszenie i pracownicy apelują też do radnych o uratowanie szkoły, do której uczęszczają zdrowe i niepełnosprawne dzieci.

• Apelują też o szerszą debatę dotyczącą m.in. samorządności na wsi, przekazywania mienia sołectwom.

Strajkujący 26 czerwca pracownicy szkoły w Lipinach domagali się zaległych od roku wypłat.

– Burmistrz nie wypłacał nam dotacji, więc nie było na wynagrodzenia – tłumaczy w rozmowie z Radiem RDC Dorota Długosz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lipiny-Dębowce-Borki, które prowadzi placówkę.

Najpierw bez wynagrodzeń, teraz bez perspektyw

W 2004 Rada Gminy Mrozy użyczyła budynek Stowarzyszeniu na prowadzenie szkoły społecznej. W szkole wprowadzono edukację włączającą dzieci niepełnosprawne zapewniając im na miejscu, obok edukacji, także rehabilitację. Stowarzyszenie remontowało placówkę w oparciu o środki własne i pracę społeczną rodziców. Zrealizowało też wiele projektów, nie tylko lokalnych, ale nawet regionalnych. Pomogło założyć ze środków UE 30 małych przedszkoli prowadzonych przez stowarzyszenia rozwoju wsi w województwach mazowieckim i świętokrzyskim.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia burmistrz jednak był przeciwny placówce i rok temu wstrzymał dotację dla szkoły, tłumacząc się tym, że organizacja straciła prawo do budynku.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny-Dębowce-Borki oddało sprawę do sądu, który zarządził wypłatę zaległych dotacji wraz z odszkodowaniem.

- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lipinach była uprawniona do otrzymywania dotacji z budżetu gminy. Stosownie bowiem do treści art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty – „niepubliczne przedszkola, w 10 tym specjalne, szkoły podstawowe i gimnazja, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych oraz szkół podstawowych artystycznych, otrzymują dotacje z budżetu gminy”. Ponadto, powodowe Stowarzyszenie było uprawnione do otrzymywania, oprócz opisanej powyżej dotacji, również dotację z tzw. subwencji oświatowej w związku z kształceniem dzieci niepełnosprawnych – orzekł Sąd Okręgowy w Siedlcach.

W świetle przepisów ustawowych dla sądu nie ulega wątpliwości, że sam fakt działania niepublicznej szkoły podstawowej przesądza o obowiązku gminy udzielenia i wypłaty dotacji. Jedynym warunkiem, który musi zostać spełniony przez organ (osobę) prowadzący taką placówkę, jest podanie organowi właściwemu do udzielania dotacji informacji o planowanej liczbie dzieci nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Zdaniem sądu organ prowadzący Niepubliczną Szkołę Podstawową w Lipinach uczynił zadość ustawowemu obowiązkowi.

- Arbitralna decyzja burmistrza, który pod koniec czerwca 2016 r. wydał swoim pracownikom ustne polecenie, aby poczynając od 1 lipca wstrzymać wypłatę dotacji na rzecz placówki edukacyjnej w Lipinach, była bezprawna. Nie ulega dla Sądu najmniejszej wątpliwości, że stanowiła ona swoisty szantaż finansowy, który w założeniu miał doprowadzić do unicestwienia działalności placówki, z którą od dłuższego czasu burmistrz pozostawał w sporze – czytamy w ustaleniach sądu.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • samorządna, 2017-06-27 08:56:43

  to nie gospodarz, tylko hiena, której należy się pozbyć z grona samorządowców. Jak można dzieciom odmawiać prawa do normalności i korzystania z mienia gminy, czyli wspólnoty.Burmistrz zapomina kto płaci za jego wynagrodzenie.! może trzeba mu przypomnieć przy najbliższych wyborach.