PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina musi prowadzić choć jedną szkołę. Ten zapis w reformie edukacji podzielił radnych i wójta

 • MN    21 lutego 2017 - 14:29
Gmina musi prowadzić choć jedną szkołę. Ten zapis w reformie edukacji podzielił radnych i wójta
Wójt gminy Hanna twierdzi, że przejęcie szkół przez samorząd znacznie uszczupli gminne finanse. (fot. pixabay,com)

• W gminie Hanna (woj. lubelskie) wszystkie szkoły prowadzone są przez stowarzyszenia i fundacje.

• Niektórzy nauczyciele i radni, w związku z reformą edukacji, chcą przekształcenia szkół na samorządowe.

• Wójt gminy nie zgadza się i mówi, że nie zamierza dokładać do placówek.
W nowych przepisach dotyczących reformy edukacji znajduje się zapis, według którego gmina ma obowiązek prowadzić co najmniej jedną szkołę. Na spełnienie tego warunku samorządy otrzymały czas do 2022 roku – informuje radio Tok FM.

W gminie Hanna jest pięć szkół i wszystkimi zarządzają stowarzyszenia lub fundacje. Wójt gminy – Grażyna Kowalik – nie chce na razie niczego zmieniać, bo twierdzi, że po przekształceniu placówek nie starczy subwencji i do szkół trzeba będzie dokładać.

Chodzi o to, że w szkołach, które nie są samorządowe, nauczyciele nie podlegają Karcie Nauczyciela, a jedynie Kodeksowi Pracy. Tym samym odchodzi im prawo do wakacji, ferii czy 18-godzinnego tygodnia pracy. To z kolei obniża koszty funkcjonowania placówki.

Radni przygotowali projekt uchwały, aby przywrócić podstawówkę wraz z gimnazjum samorządowi. Wójt Grażyna Kowalik wytłumaczyła w rozmowie z Tok FM, że jest to działanie w interesie kilkunastoosobowej grupy nauczycieli, którzy tęsknią za Kartą Nauczyciela. Jej zdaniem brakuje szerszego spojrzenia na problem.

Czytaj też: Reforma oświaty: Nauczyciele powinni zacząć szukać pracy? 

Nad projektem uchwały głosowano na ostatniej sesji Rady Gminy, w której brali również udział rodzice, sprzeciwiający się zmianom w szkołach.

Ostatecznie radni nie przegłosowała projektu o przyłączeniu szkół do samorządu. Urzędnicy podkreślili, że szkoły zostaną przekształcone, ale bez pośpiechu – będą chcieli wykorzystać przysługujący im czas do 2022 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • rodzic, 2017-02-27 10:22:09

  Do Oświata Oświecona: bez chodników, bez kanalizacji, bez zadbanej zieleni ale za to z nauczycielami na Karcie? Oczywiście ...
 • Kolo, 2017-02-22 22:40:56

  Do fundacje i stowarzyszenia: Bzdury.
 • fundacje i stowarzyszenia, 2017-02-22 19:49:05

  Apeluję: szkoły, koniecznie, oddać pod fundacje i stowarzyszenia ( nauczycieli pod kodeks pracy ). Szkoły mają być dla uczniów a nie dla roszczeniowych, przywiązanych do Karty Nauczyciela pracowników 18 godzinnych.