PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminny żłobek może mieć filie lub oddziały

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 kwietnia 2011 - 06:58
Gminny żłobek może mieć filie lub oddziały

Prowadzący żłobek lub klub dziecięcy, który ma filie, nie musi ich odrębnie rejestrować w gminnym wykazie. Powinien jedynie podać adresy lokali, w których jest prowadzona opieka.
Obowiązujące od 4 kwietnia przepisy tzw. ustawy żłobkowej pozwalają gminom oraz innym podmiotom prowadzącym żłobki tak jak do tej pory łączyć się w zespoły. Mogą one też do niego włączać kluby dziecięce – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa nie określa jednak, czy mogą dalej działać żłobki, które mają oddziały lub filie. Jak wyjaśnia ministerstwo pracy i polityki społecznej, taka forma prowadzenia działalności opiekuńczej jest dalej możliwa. Taki żłobek musi mieć ustanowiony statut, który będzie obowiązywał w jego oddziałach.

Czytaj też: Szopka z ustawy żłobkowej

Jednak podmiot prowadzący może też zadecydować, że dotychczasowe filie lub oddziały będą funkcjonowały i będą rejestrowane jako odrębne instytucje. W takiej sytuacji zgodnie z art. 9 ustawy z 4 marca 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235) powinien być utworzony zespół żłobków i klubów dziecięcych, a jego dyrektorem może zostać osoba posiadająca roczne doświadczenie w kierowaniu żłobkiem lub klubem dziecięcym.

Jeżeli podmiotem prowadzącym jest gmina, to do takiego przekształcenia potrzebna jest uchwała radnych. Taka forma pozwala ograniczyć koszty administracyjne.

Resort pracy tłumaczy też, że jeżeli podmiot zdecyduje się na prowadzenie żłobka z filiami, nie musi oddzielnie wpisywać każdej z nich do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Musi za to obowiązkowo podać adresy miejsc, w których będzie prowadzona opieka oraz aktualizować je w razie zmiany siedziby filii lub jej zamknięcia. Z kolei w sytuacji utworzenia zespołu nie trzeba go rejestrować, bo wpisowi podlega każda wchodząca w jego skład placówka – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.